STRANIERI

Bogdan Stancu a reușit al cincilea gol stagional pentru Genclerbirligi

Atacantul Bogdan Stancu a deschis scorul în minutul 44 al meciului Genclerbirligi - Konyaspor: 5 - 0, al cincilea său gol în această ediție a Süper Lig, înainte de a fi schimbat, în minutul 79.

Pentru acest joc, mijlocașul ofensiv al gazdelor, Liviu Antal, nu a făcut parte din lot.

20 Decembrie 2014, 15:38 |
Bogdan Stancu / FOTO: haberturk.com

Celelalte goluri ale jocului au fost marcate de Guido Koçer ('63), Radoslan Petrović ('67), Irfan Kahveci ('75) și Artun Akcakin ('90), atacantul de 21 de ani care i-a luat locul lui Bogdan Stancu.

Piteșteanul de 27 de ani a mai marcat, în acest sezon, în jocurile de acasă cu Bursaspor (scor 1-2, în 13 septembrie) și contra lui Karabukspor (scor 2-2, în 23 noiembrie, partidă în care a reușit ambele goluri ale gazdelor), respectiv în meciul din deplasare cu Eskisehirspor (scor 2-0, în 19 septembrie).

Bogdan Stancu a fost integralist în celelalte 12 partide în care a fost folosit, astfel că schimbarea sa a fost o premieră în acest sezon.

De partea cealaltă, Liviu Antal (25 de ani) a jucat în 8 partide: de trei ori titular (niciodată integralist) și de alte 5 ori a fost folosit din postura de rezervă. În alte 8 rânduri a luat loc doar pe banca de rezerve.

Cu această victorie, Genclerbirligi a urcat, temporar până pe poziția a șaptea, cu 20 de puncte, la 4 puncte de zona locurilor de Liga Europa, la 9 puncte de poziția a doua și la 10 puncte de liderul Fenerbahce.