Billie Jean King Cup: România conduce Slovenia cu 2-0, după victoria obţinută de Jaqueline Cristian

Jaqueline Cristian
14 aprilie 2023, 19:39

Jaqueline Adina Cristian (24 ani, 180 WTA) a obţinut victoria după mai bine de două ore de joc (2 h 05 min).

Românca a reuşit să facă diferenţa cu un break la scorul de 3-3, câştigând ultimele patru ghemuri ale confruntării.

Jaqueline Cristian s-a impus şi în primele trei partide cu Zidansek (25 ani, 102 WTA), în 2021 în primul tur la Tenerife, cu 7-5, 4-6, 6-1, în februarie în optimi la Altenkirchen (Germania), cu 5-7, 6-3, 6-3, şi în martie în sferturi la Trnava, cu 7-5, 1-6, 6-2.

În primul meci de simplu, Ana Bogdan învins-o dramatic pe slovena Kaja Juvan, cu 3-6, 6-3, 6-4.

Primul duel dintre Ana Bogdan (30 ani, 58 WTA) şi Juvan (22 ani, 121 WTA), unul foarte echilibrat, s-a încheiat după două ore şi 30 de minute.

Ana Bogdan a reuşit o victorie incredibilă, revenind în setul decisiv de la 0-4, după ce slovena a ratat două mingi de 5-0.

Românca a totalizat 28 de mingi direct câştigătoare (21 pentru Juvan), având 44 de erori neforţate (47 Juvan).

Sâmbătă, primul meci de simplu va debuta la ora 12:00, între Ana Bogdan şi Zidansek. Românca a câştigat ambele confruntări, cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 în 2016, în sferturi la Sao Paulo, şi în 2022, în optimi la Zavarovalnica Sava (chiar în Slovenia), cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Ultimul meci de simplu le va opune pe Jaqueline Cristian şi Kaja Juvan. Reprezentanta noastră a ieşit învingătoare în ambele partide directe de până acum, în 2021 în primul tur la Belgrad, cu 6-3, 7-6 (7/2), şi în acelaşi an în primul tur la Transylvania Open (Cluj-Napoca), scor 3-6, 7-6 (10/8), 7-6 (7/3).

Meciul de dublu ar urma să opună perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Echipa României, condusă de căpitanul nejucător Horia Tecău şi antrenorii Alina Tecşor-Cercel şi Daniel Dobre, este compusă pentru acest meci din Ana Bogdan – locul 58 WTA la simplu, 273 la dublu, Irina Maria Bara – 234 la simplu, 122 la dublu, Jaqueline Adina Cristian – 180 la simplu, 529 la dublu, Anca Alexia Todoni – 719 la simplu, 988 la dublu şi Monica Niculescu – 42 la dublu.

Căpitanul nejucător al Sloveniei, Andrej Krasevec, contează pe Tamara Zidansek – locul 102 la simplu, 53 la dublu, Kaja Juvan – 121 la simplu, 467 la dublu, Nina Potocnik – 266 la simplu, 535 la dublu, Pia Lovric – 572 la simplu, 660 la dublu, Ela Nala Milic – 1.090 la simplu.

Singurul meci direct dintre cele două echipe a avut loc în anul 2000 şi a fost câştigat de Slovenia cu 3-0, în Spania, la Murcia, în Grupa I a zonei Europa/Africa.