Bilanț COVID-19 | 8.072 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 în ultimele 24 de ore. Au fost raportate 134 de decese. 1.280 de pacienți sunt la ATI

Până astăzi, 5 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 508.345 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 399.207 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.072 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

05 Decembrie 2020, 13:10 (actualizat 05 Decembrie 2020, 14:44) |
Bilanț GCS - 5 decembrie 2020
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:
 |  GALERIE FOTO

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba104791344,13
2.Arad119421954,41
3.Argeș149132074,41
4.Bacău138092422,59
5.Bihor148431583,62
6.Bistrița-Năsăud6124822,57
7.Botoșani6578832,47
8.Brașov203093525,13
9.Brăila6075793,00
10.Buzău6860542,13
11.Caraș-Severin5105822,39
12.Călărași4736762,96
13.Cluj232892815,6
14.Constanța191183877,15
15.Covasna4378702,25
16.Dâmbovița120781943,14
17.Dolj127661012,46
18.Galați115582933,47
19.Giurgiu45851182,96
20.Gorj4524331,3
21.Harghita4804201,08
22.Hunedoara93961203,42
23.Ialomița5039463,21
24.Iași214853062,8
25.Ilfov169494896,82
26.Maramureș8951852,14
27.Mehedinți4179352,26
28.Mureș127332263,1
29.Neamț9662601,6
30.Olt7736851,18
31.Prahova202313203,49
32.Satu Mare5951683,3
33.Sălaj5652282,05
34.Sibiu147521935,08
35.Suceava135921011,71
36.Teleorman59401042,37
37.Timiș202532723,92
38.Tulcea4037863,5
39.Vaslui82731212,18
40.Vâlcea8327612,5
41.Vrancea5949911,7
42.Mun. București7243416275,53
43.Cazuri noi nealocate pe județe7951*307
TOTAL508.3458.072

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică: Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD43
3ARGEŞ62
4BACĂU28
5BIHOR25
6BISTRIŢA-NĂSĂUD17
7BOTOŞANI17
8BRĂILA12
9BRAŞOV146
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ39
14CONSTANŢA70
15COVASNA20
16DÂMBOVIŢA27
17DOLJ18
18GALAŢI142
19GIURGIU10
20GORJ19
21HARGHITA9
22HUNEDOARA62
23IALOMIŢA17
24IAŞI46
25ILFOV93
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI210
29MUREŞ37
30NEAMŢ27
31OLT12
32PRAHOVA50
33SĂLAJ6
34SATU MARE39
35SIBIU52
36SUCEAVA31
37TELEORMAN42
38TIMIŞ86
39TULCEA7
40VÂLCEA12
41VASLUI28
42VRANCEA32
TOTAL1.667

Până astăzi, 12.186 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.12.2020 (10:00) – 05.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (79 bărbați și 55 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.472. Dintre acestea, 1.280 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.237.925 de  teste. Dintre acestea, 32.441 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.672 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.679 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 5 decembrie.

Pe teritoriul României, 44.941 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.979 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.642 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.827 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 875 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 decembrie a.c., 5.708 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 897.100 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au întocmit, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 8 persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

 

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CORONAVIRUS
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 8°C 4°C
IASI 8°C 3°C
CLUJ 3°C 1°C
CONSTANTA 12°C 8°C
CRAIOVA 5°C 4°C
BRASOV 4°C 0°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI