Canadianca de origine română Bianca Andreescu face istorie și câștigă Indian Wells la doar 18 ani. Este prima jucătoare cu wild campioană la acest turneu

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a câştigat turneul feminin de tenis de la Indian Wells (California), dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari, după ce a învins-o în trei seturi, 6-4, 3-6, 6-4, pe germanca Angelique Kerber, fost lider mondial și triplă campioană de Grand Slam. Este primul titlu WTA pentru adolescenta de 18 ani, care devine prima jucătoare cu wild card câștigătoare a turneului de la Indian Wells. Bianca este și a patra cea mai tânără câștigătoare la acest turneu.

18 Martie 2019, 09:17 (actualizat 19 Martie 2019, 12:36) |
Bianca Andreescu, campioană la Indian Wells

La doar 18 ani, Andreescu a câștigat unul dintre cele mai importante turnee de tenis din circuitul WTA, Indian Wells.

Intrată cu ghem luat contra serviciului în finală, Andreescu nu i-a oferit nicio şansă de break lui Kerber, ca să, ia la 4, un prim set în care germanca nu a câştigat niciun punct cu „al doilea retur".

Două mingi de break a irosit Bianca la 1 egal în manşa a doua pentru ca apoi să-şi piardă, imediat, serviciul. A fost condusă cu 4-1 şi egalată la seturi de Kerber.

Finala s-a jucat în al șselea ghem din „decisiv" când Andreescu a făcut rebreak și s-a desprins la 5-3. În ciuda celor 3 mingi de meci ratate la 5-3, Bianca a bătut-o pe Kerber ca să devină, la 18 ani, cea mai tânară învingătoare la Indian Wells după Serena Williams în 1999.

"Mulţumesc că sunteţi cu mine, vă iubesc!", s-a adresat Bianca românilor care au venit să o susțină.

Bianca e prima jucătoare din istorie posesoare de wild-card câştigătoare la Indian Wells. După acest succes, a urcat pe locul 24 WTA. E cea mai bună poziţie din carieră, iar performanta ei a menţinut-o pe Simona Halep pe a treia treaptă mondială. Dacă Bianca pierdea finala cu Kerber, Simona cobora pe 4.

În semifinale, Bianca a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 6 WTA, în trei seturi, 6-3, 2-6, 6-4, în timp ce în sferturi a eliminat un alt fost lider mondial, Garbine Muguruza, cu un incredibil 6-0, 6-1 în doar 53 de minute.

Pentru performanța ei, Bianca a fost premiată cu 1,34 milioane de dolari, sumă de aproape patru ori mai mare decât ce a adunat în toată cariera.

Andreescu, a cărei familie este originară din satul Vaideeni de lângă Horezu, este născută în Canada în iunie 2000.

Bianca Andreescu a început anul 2019 pe locul 152 în clasamentul mondial, iar în finala de la Indian Wells a obţinut a 28-a victorie din acest sezon, mai multe decât oricare altă jucătoare.

Bianca a făcut senzație încă din prima săptămână a anului, când a ajuns în prima finală WTA a carierei, la Auckland, după ce le învinsese pe fostele lidere WTA Venus Williams și Caroline Wozniacki.