EUROPA LEAGUE

Benfica-Juventus 2-1, FC Sevilla-Valencia 2-0, în turul semifinalelor Ligii Europa

Benfica s-a impus cu 2-1, la Lisabona, în prima manșă a semifinalelor Ligii Europa, în fața lui Juventus Torino, iar FC Sevilla a trecut pe teren propriu de Valencia, scor 2-0.

Finala competiției va avea loc pe Juventus Stadium, din Torino, în data de 14 mai.

25 Aprilie 2014, 00:06 (actualizat 25 Aprilie 2014, 00:11) |
Liga Europa

Benfica s-a impus în fața lui Juventus prin golurile marcate de Ezequiel Garay ('3) și Lima ('84), respectiv Carlos Tevez ('73), la capătul unei partide spectaculoase, presărate cu numeroase ocazii mari de ambele părți.

Carlos Tevez a punctat în premieră în Liga Europa. Unicele goluri marcate în cupele europene de argentinianul de 30 de ani erau cele 6 în Liga Campionilor, reușite pentru Manchester United în sezoanele 2007/2008 și 2008/2009. Ultimul dintre acestea a fost reușit în 7 aprilie 2009, în jocul de acasă cu FC Porto, scor 2-2, din turul sferturilor de finală. ”Diavolii Roșii”, care aveau să piardă finala contra Barcelonei, scor 0-2, aveau să-i elimine pe lusitani grație victoriei cu 1-0 de pe ”Dragao” (Cristiano Ronaldo '6).

Componența echipelor:

• Benfica: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Garay - Siqueira, L. Markovic, Perez, Andre Gomes ('82 Ivan Cavaleiro), Rodrigo - Oscar Cardozo ('62 Lima), Sulejmani ('60 André Almeida). Antrenor: Jorge Jesus
  • Juventus: Buffon - Caceres, Bonucci, Chiellini, Lichtsteiner - Pogba, Pirlo, Marchisio, Asamoah - Tevez ('82 Osvaldo), Vučinić ('65 Giovinco). Antrenor: Antonio Conte

Benfica și Juventus se duelează pentru a treia oară în cupele europene: în 1968, în semifinalele Cupei Campionilor Europeni, lusitanii s-au calificat mai departe după 3-0 la general, iar în ”sferturile” Cupei UEFA, în 1993, torinezii au acces în turul următor, cu 4-2 la general.

În celălalt meci, FC Sevilla a câștigat grație reușitelor lui Stephane M'Bia ('33) și Carlos Bacca ('36). De menționat că antrenorul de 42 de ani al lui FC Sevilla, Unai Emery, a antrenat Valencia în intervalul 2008-2012, după ce ”Liliecii” încheiaseră ultimele două ediții de campionat pe locul al treilea.

Echipele:

• FC Sevilla: Beto - Diogo, Pareja, Fazio, Navarro - Carriço, Mbia - Reyes ('69 Marco Marin), Rakitic, Vitolo ('90 Iborra) - Bacca ('73 Gameiro). Antrenor: Unai Emery
  • Valencia: Guaita - João Pereira, J. Fuego, Mathieu, Bernat ('46 José Gaya) - Keita, Parejo - Feghouli ('74 Jonas), Vargas, Cartabia ('57 Piatti) - Alcácer. Antrenor: Pizzi

FC Sevilla și Valencia se duelează pentru prima dată în competițiile continentale. Valencia a câștigat ultimele două jocuri pe teren propriu și au remizat, scor 0-0, în Andaluzia, în ultimul meci dintre cele două formații în Primera Division (16 februarie), iar ultima victorie pe Ramon Sanchez Pizjuan a ”Liliecilor” datează din 9 mai 2004 (scor 2-0). FC Sevilla a câștigat ultimul meci contra Valenciei în 1 iunie 2013, scor 4-3, iar ultimul triumf pe Mestalla datează din 26 februarie 2012, scor 2-1.

Pandurii a fost unica echipă din România din grupele Ligii Europa, după eşecurile înregistrate de Petrolul Ploieşti cu Swansea şi de Astra Giurgiu cu Maccabi Haifa, în play-off.

FC Sevilla a câștigat această competiție de două ori la rând, în 2006 (4-0 cu Middlesbrough) și 2007 (2-2, 3-1 la penalty-uri cu Espanyol Barcelona).

Benfica Lisabona se află pentru a doua oară la rând în semifinalele Ligii Europa - anul trecut a pierdut finala cu Chelsea, iar în 1983, contra lui Anderlecht - în timp ce FC Sevilla are parte de cel mai bun sezon în cupele europene de la triumful în această competiție din 2006 și 2007.

Juventus Torino se află în a cincea semifinală din istorie în această competiție, pe care a câștigat-o în 1977, 1990 și 1993. Cea mai puternică echipă din Serie A în ultimele 2 sezoane mai are în palmares 18 finale europene și 9 trofee: Liga Campionilor (1985, 1996), Cupa Cupelor (1984), Supercupa Europei (1984, 1996), Cupa UEFA Intertoto (1999) dar și două Cupe Intercontinentale (1985 și 1996).

Doar alte două echipe au mai câștigat de trei ori această competiție: Internazionale Milano (1991, 1994, 1998) și Liverpool (1973, 1976, 2001).

Valencia, câștigătoarea trofeului în 1962, 1963 și 2004, a mai ajuns în semifinalele competiției și în 1964 (a pierdut finala în fața Zaragozei) și 2012 (a fost eliminată în penultimul act de viitoarea câștigătoare, Atletico Madrid). De asemenea, ”Liliecii” mai au în palmares două finale de Champions League (2000, 2001), o Cupă a Cupelor (1980), Supercupe ale Europei (1980, 2004) și o Cupă UEFA Intertoto (1998).

Rezultate din manșa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Europa:

• FC Sevilla - FC Porto: 4-1 (Ivan Rakitić '5-penalty, Vitolo '26, Carlos Bacca '29, Kevin Gameiro '79 / Ricardo Quarsema '90+2) - fundașul dreapta al gazdelor, Coke, a fost eliminat în minutul 54
  • Benfica Lisabona - AZ Alkmaar: 2-0 (Rodrigo '39, '71)
  • Juventus Torino - Ol. Lyon: 2-1 (Andrea Pirlo '4, Claudio Marchisio '68 / Jimmy Briand '18)
  • Valencia - FC Basel: 5-0 (Paco Alcácer '38, '70, '113, Eduardo Vargas '42, Juan Bernat '118) - mijlocașul oaspeților, Marcelo Diaz, a fost eliminat în minutul 101

Rezultatele din prima manșă a sferturilor de finală din Liga Europa:

• Olympique Lyon - Juventus Torino: 0-1 (Leonardo Bonucci '85)
  • FC Porto - FC Sevilla: 1-0 (Eliaquim Mangala '31) - mijlocașul brazilian al gazdelor Fernando a fost eliminat în minutul 87
  • FC Basel - Valencia: 3-0 (Matias Delgado '34, '38, Valentin Stocker '90+1)
  • AZ Alkmaar - Benfica Lisabona: 0-1 (Eduardo Salvio '48)

Rezultatele din prima manșă a ”optimilor” Ligii Europa:

• FC Basel - FC Salzburg: 0-0 meci arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la ”centru”
  • AZ Alkmaar - Anji Mahacikala: 1-0 (Aron Jóhannsson '29-penalty)
  • Ludogoreț Razgrad - Valencia: 0-3 (Barragán '5, Federico Cartabia '33, Philippe Senderos '59)
  • FC Porto - Napoli: 1-0 (Jackson Martinez '57)
  • Olympique Lyon - Viktoria Plzen: 4-1 (Gueida Fofana '12 '70, Alexandre Lacazette '53, Arnold Mvuemba '61 / Tomas Hořava '3)
  • FC Sevilla - Betis Sevilla: 0-2 (Léo Baptistão '15, Salva Sevilla '77)
  • Tottenham - Benfica Lisabona: 1-3 (Christian Eriksen '64 / Rodrigo '30, Luisão '58, '84)
  • Juventus - Fiorentina: 1-1 (Arturo Vidal '3 / Mario Gomez '79)

Rezultatele partidelor retur din optimile de finală:

• Valencia - Ludogoreț: 1-0 (Paco Alcácer '59)
  • Viktoria Plzen - Ol. Lyon: 2-1 (Daniel Kolář '60, Stanislav Tecl '62 / Bafetimbi Gomis '45+3)
  • Anji Mahacikala - AZ Alkmaar: 0-0 - gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocașului Karlen Mkrtchyan, în minutul 90+3
  • Benfica - Tottenham: 2-2 (Ezequiel Garay '34, Lima '90+5-penalty / Nacer Chadli '78, '79)
  • Fiorentina - Juventus: 0-1 (Andrea Pirlo '71)
  • Napoli - FC Porto: 2-2 (Goran Pandev '21, Daniel Zapata '90+2 / Nabil Ghilas '69, Ricardo Quaresma '76)
  • FC Salburg - FC Basel: 1-2 (Soriano '22 / Marco Streller '50, Gaston Sauro '60) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 9, după eliminarea fundașului central ceh Marek Suchy
  • Betis Sevilla - FC Sevilla: 0-2 (José Antonio Reyes '20, Carlos Bacca '75) - oaspeții s-au impus cu 4-3 la penalty-uri