PRELIMINARIILE CM 2014

Belgia şi Bosnia - în formă maximă, Portugalia, Cehia, Albania şi Ucraina - în lupta pentru baraj

Belgia a obţinut vineri a şasea victorie din şapte meciuri în preliminariile Campionatului Mondial din 2014, 2-1 pe teren propriu cu Serbia, iar Bosnia-Herţegovina, al cincilea succes din cinci jocuri, 5-0 în Letonia, în timp ce reprezentativele Portugaliei, Croaţiei, Irlandei, Cehiei, Austriei, Greciei, Albaniei şi Ucrainei continuă lupta pentru un loc de baraj.

08 Iunie 2013, 01:51 (actualizat 08 Iunie 2013, 21:04) |
Selecţionerul Belgiei, Marc Wilmots

Rezultatele complete înregistrate vineri în preliminariile CM 2014:

Grupa A

• Belgia - Serbia: 2-1 (Kevin de Bruyne '13, Marouane Fellaini '60 / Alexandr Kolarov '88)
  • Croaţia - Scoţia: 0-1 (Robert Snodgrass '26)

6.Macedonia61143-74

Unicul pas greşit făcut de belgieni în aceste preliminarii a fost remiza în faţa Croaţiei, scor 1-1, de pe teren propriu. Belgienii au suferit doar 3 eşecuri în ultimii doi ani şi jumătate: 1-3 în Germania (preliminariile Euro 2012), 0-1 în Anglia (meci amical) şi 1-2 la Bucureşti, contra României (meci amical).

Grupa B

• Cehia - Italia: 0-0 - atacantul Mario Balotelli a fost eliminat în minutul 72, după ce a primit două cartonaşe galbene în decurs de 4 minute
  • Armenia - Malta: 0-1 (Michael Mifsud '8)

Marţi, 11 iunie

• Danemarca - Armenia

Vineri, 6 septembrie

• Italia - Bulgaria
  • Cehia - Armenia
  • Malta - Danemarca

Cealaltă remiză înregistrată de Italia în această grupă a avut loc în 7 septembrie 2012, la Sofia, scor 2-2.

Grupa C

• Austria - Suedia: 2-1 (David Alaba '26-penalty, Marc Janko '32 / Johan Elmander '82)
  • Irlanda - Insulele Faeroe: 3-0 (Robbie Keane '5, '56, '81)

• Suedia - Insulele Faeroe

• Germania - Austria
  • Irlanda - Suedia
  • Kazahstan - Insulele Faeroe

Unica formaţie pe care Germania nu a izbutit s-o învingă în această grupă a fost Suedia (4-4 la Berlin, în 16 octombrie 2012, după ce nemţii au condus cu 4-0).

Grupa E

• Albania - Norvegia: 1-1 (Valdet Rama '41 / Tom Hogli '87)
  • Islanda - Slovenia: 2-4 (Birkir Bjarnason '22, Alfredh Finnbogason '26-penalty / Jasmin Kurtic '11, Valter Birsa '31-penalty, Botjan Cesar '62, Andraz Kirm '85)
  • Elveţia - Cipru: 1-0 (Haris Seferovic '90)

Grupa F

• Portugalia - Rusia: 1-0 (Helder Postiga '9)
  • Azerbaijan - Luxemburg: 1-1 (Ruslan Abuşev '71 / Stefano Bensi '79) - gazdele au încheiat jocul în 9 jucători de câmp, după eliminarea lui Branimir Subasic ('86)

Grupa G

• Lituania - Grecia: 0-1 (Lazaros Christodoulopoulos '20)
  • Letonia - Bosnia: 0-5 (Senad Lulic '48, Vedad Ibisevic '53, Haris Medunjanin '63, Miralem Pjanic '80, Edin Dzeko '82) - mijlocaşul gazdelor Aleksandrs Fertovs  fost eliminat în minutul 11
  • Liechtenstein - Slovacia: 1-1 (Martin Buchel '13 / Jan Durica '73)

Grupa H

• Moldovia - Polonia: 1-1 (Eugen Sidorenco '37 / Jakub Błaszczykowski '7)
  • Muntenegru - Ucraina: 0-4 (Denis Garmaş '52, Evgheni Konoplianka '77, Artem Fedeţkiy '85, Roman Bezus '90+3) - gazdele au încheiat jocul în 8 jucători de câmp (Vladimir Volkov '66 şi Savo Pavicevic '81 au fost eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene), iar atacantul oaspeţilor, Roman Zozulia a primit direct cartonaş roşu în ultimul minut al primei reprize