Belgia ia bronzul la CM de Fotbal din Rusia după 2 – 0 cu Anglia. AICI principalele faze ale meciului

14 iulie 2018, 16:34

Belgia și-a revenit mai bine după eliminarea din semifinale și a început ca din pușcă finala mică împotriva Angliei.

După doar 3 minute, Meunier a deschis scorul profitând de o centrare perfecta a lui Nacer Chadli. Englezii nu au acuzat șocul și golgheterul Campionatului Mondial, Harry Kane, a semnat cea mai mare ocazie a lor.

Totuși, „dracii roșii” puteau să-și dubleze avantajul înainte de pauză, dar Toby Alderweireld n-a găsit poarta cu un voleu frumos.

În repriza a doua, Anglia a pus stăpânire pe joc, însă a avut ghinion. Eric Dier l-a depășit pe Courtois cu o scăriță superbă, dar Alderweireld a scos incredibil de pe linia porții.

Pe final, Belgia a fost mai proaspătă. Meunier a fost la un pas să marcheze al doilea gol al său, dar la finalul unui contraatac superb Jordan Pickford i-a blocat voleul.

Golul secund a venit la două minute distanță, după sclipirea lui Eden Hazard.

Belgia s-a impus cu 2-0. Anglia a terminat pe locul 3, egalând rezultatul din 1990.

Final de partidă – Belgia câștigă în fața Angliei și atinge cea mai bună performanță la o Cupă Mondială.

Min. 90 + 2 – Belgia atacă în continuare.

Min. 90 – Sunt dictate 3 minute de prelungiri.

Min. 82 – Eden Hazard înscrie pentru Belgia!!!!!!

Min. 80 – Contraatac frumos al Belgiei și Meunier a fost din nou aproape de gol.

Min. 70 – Cea mai mare ocazie pentru Anglia în a doua repriză, la o fază inițiată de Dier.

Min. 56 – Kevin De Bruyne îi pasează lui Lukaku, dar acesta nu mai ajunge la balon.

Min. 55 – Harry Kane nu mai ajunge balonul după o aruncare de la margine preluată de Lingard.

În debutul celei de-a doua reprize englezii au făcut două modificări. Rashford și Lingard îi înlocuiesc pe Sterling și Rose.

Min. 45 + 2 Final de primă repriză. Belgia nu mai apucă să execute o lovitură de colț.

Min. 35 – Din nou ocazie pentru Belgia, după o lovitură de colț. Toby Alderweireld trimite cu puțin peste poarta lui Jordan Pickford.

Min. 24 – Cea mai mare ocazie a Angliei – șut puternic al lui Harry Kane de la marginea careului, pe lângă poartă.

Min. 20 – Maguire nu nimerește spațiul porții după o lovitură de colț. A doua ocazie succesivă pentru englezi, care au 60% posesie a mingii.

Min. 17 – O nouă ocazie mare pentru belgieni prin Lukaku.

Min. 12 – Ocazie mare pentru belgieni. De Bruyne nu reușește să înscrie.

Min. 10 – Lovitură liberă pentru Anglia, Courtois prinde balonul fără probleme.

Min. 4 – Meunier înscrie pentru Belgia, după o fază de manual.

Partida a început. Belgienii au avut lovitura de start.

Belgia a efectuat două schimbări – intră Meunier și Tielemans.

Cinci schimbări sunt în echipa Angliei: Jones, Rose, Delph, Dier & Loftus-Cheek intră pe teren din debutul partidei. Media de vârstă a echipei este de

Echipele de start:

(w500) Echipele d

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen – 22. Nacer Chadli, 15. Thomas Meunier, 17. Youri Thielemans, 6. Axel Witsel, 7. Kevin De Bruyne – 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (căpitan). Selecţioner: Roberto Martinez.

Rezerve: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels – 23. Leander Dendoncker, 20. Dedryck Boyata, 3. Thomas Vermaelen, 8. Marouane Fellaini, 11. Yannick Carrasco, 16. Thorgan Hazard, 14. Dries Mertens, 18. Adnan Januzaj, 19. Mousa Dembele, 21. Michy Batshuayi.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 3. Danny Rose, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 21. Ruben Loftus-Cheek, 17. Fabian Delph, 4. Eric Dier, 16. Phil Jones – 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Rezerve: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 2. Kyle Walker, 18. Ashley Young, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 20. Dele Alli, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek, 11. Jamie Vardy, 19. Marcus Rashford.

Arbitru: Alireza Faghani; arbitri asistenţi: Reza Sokhandan, Mohammadreza Mansouri (toţi din Iran); arbitru de rezervă: Malang Diedhiu (Senegal)

Arbitru video: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi video: Joe Fletcher (Canada), Bastian Dankert (Germania), Paolo Valeri (Italia)