BC Khimki-CSU Ploiești: 89-97 / Arnautovici: ”Cea mai mare victorie de până acum”

Campioana României la baschet masculin CSU Ploiești a debutat cu o victorie de senzație în Eurocup, la Moscova, scor 97-89 (55-43), în fața echipei BC Khimki, câștigătoarea competiției de anul trecut.

16 Octombrie 2013, 23:11 (actualizat 18 Octombrie 2013, 20:03) |
Victorie extraordinară a lui CSU Ploiești la Moscova, în fața deținătoarei Eurocup

Marcatorii prahovenilor: Lee (24 puncte, 7 recuperări), Mohammed (18 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive), Flowers (18 puncte, 5 pase decisive), Dunn (14 puncte, 4 pase decisive), Adamovic (9 puncte, 2 pase decisive), Tica (7 puncte), Burlacu (5 puncte, 3 recuperări), Zekovic (2 puncte, 5 recuperări).

De la gazde s-au remarcat James Augustine (17 puncte) și Marko Popovic (10 puncte).

Cel mai bun jucător al prahovenilor în acest meci, Gerald Lee jr., a fost transferat de CSU la începutul lunii septembrie, de la Buducnost Podgorica. Provenit dintr-o familie de baschetbaliști, Gerald Lee jr. (2,08 m, 110 kg) este unul dintre pivoții naționalei Finlandei.

La finalul partidei de la Moscova, tehnicianul campioanei României, Vladimir Arnautovic, era în culmea fericirii, declarând că aceasta este cea mai importantă victorie din Europa a echipei sale.

”În primul rând, doresc să felicit echipa BC Khimki pentru jocul făcut. A fost un meci caracterizat de fair-play. Sunt foarte fericit pentru rezultat. Noi am început bine: în primele două reprize, statisticile noastre de atac au fost bune și ne-am descurcat bine și în apărare. Khimki a ratat destule aruncări de la distanță.

În al treilea sfert ne-am pierdut repede avantajul, dar am revenit repede la conducerea partidei. În ultimul sfert, ne-am apărat bine în zonă și am făcut o treabă excelentă în atac.

Aceasta este o mare victorie pentru noi și o mare surpriză pentru această competiție. Am venit aici să jucăm bine și să demonstrăm că putem juca de la egal la egal cu orice echipă din Eurocup. Aceasta este cea mai mare victorie pentru CSU până acum întrucât, pentru mine, BC Khimki înseamnă Euroligă”.

În celelalte meciuri ale grupei, Pinar Karsiyaka Izmir a trecut pe teren propriu de Igokea Aleksandrovac cu scorul de 90-60, iar Hapoel Migdal a învins la Ierusalim formația Lukoil Academic Sofia cu scorul de 84-76.