CHAMPIONS LEAGUE

Bayern Munchen şi Malaga s-au calificat dramatic în "sferturile" Ligii Campionilor

TVRNews.ro v-a ţinut la curent în timp real, în format LIVE TEXT, cu cele importante evenimente ale ultimelor două partide din optimile de finală ale Ligii Campionilor, Bayern Munchen - Arsenal: 0-2 şi Malaga - FC Porto: 2-0. În tur, Bayern se impusese la Londra cu scorul de 3-1, iar FC Porto avea un avantaj minim după prima manşă, 1-0.

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri.

13 Martie 2013, 13:58 (actualizat 14 Martie 2013, 01:18) |
Champions League

Malaga s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, la debutul său în această competiţie, în timp ce Bayern Munchen a aşteptat cu multe emoţii finalul meciului cu Arsenal, de pe teren propriu, în ciuda faptului că se impusese la Londra cu scorul de 3-1.

Malaga a învins-o cu 2-0 pe campioana Portugaliei, FC Porto, graţie golurilor înscrise de Isco ('43) şi Santa Cruz ('77), la capătul unui meci dominat teritorial de oaspeţi, dar controlat tactic de către elevii chilianului Manuel Pellegrini.

Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 49, după eliminarea atacantului Steven Defour, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Malaga: Willy Caballero - Jesus Gamez, Demichelis, Weligton, Antunes - Toulalan, Iturra - Joaquin (Camacho '88), Julio Baptista (Santa Cruz '74), Isco - Saviola (Piazon '78). Antrenor: Manuel Pellegrini.

FC Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro (Atsu '70) - Lucho Gonzalez, Fernando, Moutinho (J. Rodriguez '46) - Defour, Martinez, Varela (Maicon '58). Antrenor: Vitor Pereira.

Bayern Munchen a dominat-o cu destulă autoritate pe Arsenal Londra, pe teren propriu, dar oaspeţii s-au impus pentru prima dată în istorie pe acest stadion cu scorul de 2-0, graţie golurilor marcate de Olivier Giroud ('3) şi Laurent Koscielny ('86).

Chiar dacă aveau un deficit important, 1-3, echipa lui Arsene Wenger a fost mai prudentă şi mai defensivă decât liderul autoritar din Bundesliga. De menţionat însă şi faptul că elevii lui Juup Heynckes, aflaţi la prima înfrângere după 23 de meciuri (ultimul eşec se întâmplase pe 28 octombrie 2012, contra lui Bayer Leverkusen), au ratat numeroase ocazii monumentale fie din superficialitate, fie din cauza excelentei prestaţii a portarului polonez Lukasz Fabiansky.

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba - Javi Martinez, Luiz Gustavo - Muller, Kroos (Timoşciuk '81), Robben - Mandzukici (Gomez '73). Antrenor: Jupp Heynckes.

Arsenal Londra: Fabianski - Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Ramsey (Gervinho '72), Arteta - Walcott (Oxlade-Chamberlain '72), Rosicky, Cazorla - Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.

• posesia balomnului: 48% - 52%

CELE DOUĂ PARTIDE AU LUAT SFÂRŞIT. Malaga şi Bayern Munchen s-au calificat dramatic în sferturile de finală.

Min. 90 Bayern - Arsenal / S-au acordat 3 minute de prelungire.

Min. 90 Malaga - FC Porto / S-au anunţat 4 minute de prelungire.

Min. 89 Bayern - Arsenal / Mario Gomez a primit un cartonaş galben.

Min. 89 Malaga - FC Porto / Golul superb al lui Jackson Martinez a fost anulat corect, pe motiv de off-side.

Min. 87 Bayern - Arsenal / Koscielny a primit un cartonaş galben, astfel că, în cazul unei calificări, va rata un meci din "sferturi".

Min. 88 Malaga - FC Porto / La gazde, Joaquin a fost înlocuit de Ignacio Camacho.

Min. 85 Bayern - Arsenal / 2-0 PENTRU ARSENAL: LAURENT KOSCIELNY A ÎNSCRIS CU CAPUL, DUPĂ UN CORNER DE PE FLANCUL DREPT EXECUTAT EXCELENT DE SANTI CAZORLA.

Min. 82 Bayern - Arsenal / Şutul lui Muller, de la 8 metri, lateral dreapta, a fost respins de excelentul Fabiansky. Martinez a primit un cartonaş galben, pentru un fault dur, astfel că mijlocaşul iberic va rata meciul tur din "sferturi". La faza imediat următoare, şi Santi Cazorla a primit un cartonaş galben, pentru un fault în atac.

Min. 80 Bayern - Arsenal / Cartonaş galben pentru Mertesacker, pentru un placaj asupra lui Robben, la mijlocul terenului. Toni Kroos a fost înlocuit de Anatoli Timosciuk.

Min. 79 Bayern - Arsenal / Gervinho ratează o ocazie monumentală, după un dribling strălucitor pe lângă Van Buyten, la colţul drept al careului de 6 metri al lui Neuer.

Min. 78 Malaga - FC Porto / La gazde, Saviola a fost înlocuit de Piazon.

Min. 77 Malaga - FC Porto / 2-0 PENTRU GAZDE, DUPĂ UN GOL MARCAT DE SANTA CRUZ, CU CAPUL, DUPĂ UN CORNER DE PE PARTEA DREAPTĂ EXECUTAT DE ISCO.

Min. 74 Bayern - Arsenal / Cartonaş galben pentru Giroud, pentru un henţ în jumătatea adversă. La câteva zeci de secunde, Robben a luat pe cont propriu o acţiune pe flancul drept, pe care a finalizat-o cu un şut peste poartă, de la 12 metri.

Min. 74 Malaga - FC Porto / Julio Baptista a fost înlocuit de Roque Santa Cruz.

Min. 72 Bayern - Arsenal / Gervinho a intrat în locul lui Aaron Ramsey, iar Theo Walcott a fost înlocuit de Alex Oxlade-Chamberlain.

Min. 70 Malaga - FC Porto / Christian Atsu a intrat, la gazde, în locul lui Alex Sandro.

Min. 68 Bayern - Arsenal / Fabiansky a deviat în corner şutul lui Robben, de la 8 metri, după un contraatac iniţiat de pasa excelentă a lui Muller.

Min. 64 Bayern - Arsenal / Şutul lui Luiz Gustavo, de la 18 metri, a trecut puţin pe lângă bara din dreapta lui Fabiansky. La faza următoare, Kroos a ratat şi el ţinta.

Min. 62 Bayern - Arsenal / Rosicky a primit un cartonaş galben, pentru un fault asupra lui Robben, la mijlocul terenului.

Min. 62 Malaga - FC Porto / Isco a trimis din cădere în plasa laterală, de la 3 metri de buturile lui Helton, de pe partea dreaptă.

Min. 58 Malaga - FC Porto / La oaspeţi, Maicon a fost înlocuit de Varela.

Min. 49 Malaga - FC Porto / Defour a fost eliminat pentru cumul de cartonaş galben.

Min. 47 Bayern - Arsenal / Şutul lui Robben a fost deviat în corner de Koscielny. Lovitura de colţ a rămas fără rezultat.

Min. 46 Malaga - FC Porto / La oaspeţi, James Rodriguez i-a luat locul lui Joao Moutinho.

A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA. Gazdele au repus balonul în joc, în ambele partide.

• posesia balomnului: 44% - 56%

PRIMA REPRIZĂ A CELOR DOUĂ MECIURI A LUAT SFÂRŞIT. Arsenal conduce la Munchen cu 1-0 (Giroud '3), în timp ce Malaga a anulat avantajul lui FC Porto, din tur, graţie golului de generic reuşit de Isco ('43).

Min. 44 Bayern - Arsenal / Cartonaş galben pentru Kieron Gibbs, după un fault dur asupra lui Arjen Robben.

Min. 43 Malaga - FC Porto / 1-0 PENTRU MALAGA, ÎN URMA UNUI GOL SUPERB MARCAT DE ISCO, DE LA MARGINEA CAREULUI DE 16 METRI, UŞOR LATERAL DREAPTA. Şutul acestuia l-a surprins ieşit pe portarul Helton.

Min. 40 Malaga - FC Porto / Golul gazdelor a fost anulat pe motiv de fault în atac al lui Julio Baptista asupra lui Danilo, decizie criticată aspru de gazde.

Min. 36 Malaga - FC Porto / Şut superb al lui Antunes, de la 18 metri, deviat peste poartă de Helton. Lovitura de colţ a rămas fără rezultat.

Min. 30 Bayern - Arsenal / Şut al lui Muller în plasa laterală, de la 8 metri, din unghi închis, de pe flancul drept.

Min. 28 Malaga - FC Porto / Cartonaş galben pentru Demichelis, pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Jackson Martinez.

Min. 27 Malaga - FC Porto / Contraatac al oaspeţilor purtat de Defour, dar şutul acestuia, de la 18 metri, a trecut peste buturi.

Min. 25 Bayern - Arsenal / Kroos a şutat slab de la marginea careului de 16 metri, iar Fabiansky a reţinut fără emoţii.

Min. 24 Malaga - FC Porto / Cartonaş galben primit de Defour, pentru un fault care a împiedicat un contraatac al gazdelor. Oaspeţii controlează teritorial acest meci.

Min. 17 Malaga - FC Porto / Cartonaş galben pentru Otamendi (Porto).

Min. 10 Bayern - Arsenal / Ocazie importantă de a marca pentru Luiz Gustavo (Bayern).

Min. 9 Malaga - FC Porto / Ocazie mare pentru neinspiratul Danilo, de a marca pentru gazde.

Min. 5 Bayern - Arsenal / Şut bun al lui Kross, de la 20 de metri, reţinut de portarul Fabiansky.

MIN. 3 ARSENAL A DESCHIS SCORUL LA MUNCHEN, PRIN OLIVIER GIROUD! Contraatac rapid al oaspeţilor, în care Rosicky l-a angajat excelent pe Walcott, pe flancul drept, iar centrarea acestuia, la firul ierbii, a fost tranformată în gol de Giroud, de la 2 metri.

Cele două meciuri au început. În ambele partide, gazdele au avut lovitura de începere.

Echipele au intrat pe teren.

ECHIPELE DE START:

Bayern Munchen: 1-Manuel Neuer - 21-Philipp Lahm, 5-Daniel Van Buyten, 4-Dante, 27-David Alaba - 8-Javi Martinez, 30-Luiz Gustavo - 25-Thomas Mueller, 39-Toni Kroos, 10-Arjen Robben - 9-Mario Mandzukic
Arsenal: 21-Lukasz Fabianski - 25-Carl Jenkinson, 4-Per Mertesacker, 6-Laurent Koscielny, 28-Kieran Gibbs - 7-Tomas Rosicky, 14-Theo Walcott, 8-Mikel Arteta, 16-Aaron Ramsay,19-Santi Cazorla - 12-Olivier Giroud

Malaga: 13-Willy Caballero - 2-Jesus Gamez, 5-Martin Demichelis, 3-Weligton, 25-Antunes - 8-Jeremy Toulalan, 16-Manuel Iturra - 7-Joaquin, 10-Julio Baptista, 22-Isco - 9-Javier Saviola

FC Porto: 1-Helton - 2-Danilo, 30-Nicolas Otamendi, 22-Eliaquim Mangala, 26-Alex Sandro - 8-Joao Moutinho, 25-Fernando, 3-Lucho Gonzalez, 35-Steven Defour - 17-Silvestre Varela, 9-Jackson Martinez

AVANCRONICA CELOR DOUĂ MECIURI:

Bayern Munchen, Arsenal Londra, Malaga şi FC Porto vor încerca în această seară să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, şi să se alăture astfel celorlalte şase echipe care au trecut cu bine de "optimi": Real Madrid, Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain, Juventus Torino, Galatasaray Istanbul şi FC Barcelona.

Chiar dacă Bayern Munchen pare aproape calificată în "sferturi", după ce a câştigat primul meci din istorie la Londra, cu Arsenal, scor 3-1, în 19 februarie, cei doi antrenori refuză să creadă că acest meci va fi o simplă formalitate:

Juup Heynckes (antrenorul lui Bayern): "Am avut parte de o zi de excepţie în meciul tur: prima repriză a fost excelentă, iar a doua destul de bună. Dar Arsenal rămâne Arsenal. Mulţi ani, au jucat un fotbal minunat. Îmi amintesc de faptul că, în sezonul trecut, au pierdut cu 4-0 cu AC Milan, pe "San Siro", dar au învins cu 3-0 pe teren propriu şi au fost aproape să înscrie şi un al patrulea gol.

Arsene Wenger are un antrenor cu multe idei şi este întotdeauna periculos să joci contra lui. Trebuie să rămânem vigilenţi, chiar dacă am învins cu 3-1.

Arsenal a avut succes după venirea lui Arsene Wenger. Timp de mulţi ani, au jucat cel mai bun fotbal din Anglia, chiar dacă nu a adus întotdeauna cele mai bune rezultate. Uitaţi-vă la numărul jucătorilor valoroşi vânduţi de Arsenal doar în ultimii ani.

Ultimele noastre partide din Budesliga nu au fost uşoare, dar este important că am arătat că putem reveni şi atunci când suntem conduşi. Acest lucru arată ce bancă de rezerve valoroasă avem. Şi transferurile făcute au fost de bună caliztate: Dante, Shaqiri sau Mandzukic s-au integrat perfect.

Nu suntem atenţi la ce se vorbeşte în jurul nostru. Oamenii afirmă că Bayern este cea mai bună echipă din Europa, dar asta nu ne afectează. Sunt multe echipe puternice în Europa şi îşi trebuie şi puţin noroc să ajungi în finală. Aşa că echipa mea este calmă şi cu picioarele pe pământ. Avem un drum lung de parcurs".

Arsene Wenger (antrenorul lui Arsenal): "Avem o misiune grea, să întoarcem un rezultat de 1-3, dar nu imposibilă. Unica modalitate de a reuşi este să jucăm cel mai bun fotbal de care suntem capabili. Totul este posibil în fotbal, iar noi avem nevoie de un amestec de hotărâre şi disciplină.

Avem multă experienţă, am câştigat peste tot în Europa, deci avem toate motivele să credem în forţa şi în calităţile noastre. Toate echipele au slăbiciuni, dar nu voi vorbi acum despre cele ale lui Bayern. Acest meci va fi un test al forţei noastre mentale.

Bayern este o echipă puternică şi încrezătoare în sine. Stau bine din punct de vedere psihic şi nu au dubii în ceea ce-i priveşte. Poate că asta e şi diferenţa dintre noi şi ei. Eu îi respect şi cred în jucătorii mei şi în atitudinea lor. Nu am avut avut de câştigat, pentru acest lucru, până acum, dar poate că acest lucru se va întâmpla în acest meci".

Arsenal şi Bayern s-au mai întâlnit de două ori în istorie: o dată în faza a doua a grupelor Ligii Campionilor (2-2 la Londra, în 5 decembrie 2000, şi 1-0 pentru bavarezi în manşa a doua, în 14 martie 2001) şi a doua oară în "optimile" Champions League, în urmă cu 8 ani (3-1 pentru Bayern, la Munchen, în 22 februarie 2005, şi 1-0 pentru Arsenal, la Londra, în 9 martie 2005).

Meciul Bayern Munchen - Arsenal Londra va fi arbitrat de cehul Pavel Kralovec.

FC Porto are şansa de a se califica în "sferturile" Ligii Campionilor pentru prima dată după patru ani, la Malaga, echipă care a bifat, în acest sezon, prima participare din istorie în Liga Campionilor. În tur, lusitanii s-au impus cu 1-0, iar aceştia s-au calificat în faza următoare de 33 de ori în istorie, după ce au învins în prima manşă.

În ciuda unui meci tur puţin spectaculos, datorat mai ales tacticii defensive a spaniolilor, cei doi antrenori au promis că echipele lor vor încerca să atace din primul minut.

Manuel Pellegrini (antrenorul Malagăi): "Va fi un meci diferit de cel din tur. Am jucat deja 90 de minute din cele 180, iar noi trebuie să răsturnăm scorul de 0-1, deci ei nu pot marca pe "La Rosaleda". Este esenţial să nu primim niciu gol.

Oamenii din Malaga au aşteptări mari de la acest meci, iar noi avem şanse mari să ne calificăm. Trebuie să avem răbdare şi trebuie să ne enervăm. Cu cât marcăm mai devreme, cu atât mai bine.

Toate meciurile sunt diferite şi există multe circumstanţe care ar putea afecta rezultatul final. Eu am văzut că jucătorii s-au antrenat cu multă intensitate, iar obiectivul nostru este să ne calificăm şi să facem din Malaga una dintre cele mai bune 8 echipe din Europa.

Nu cred că FC Porto îşi va schimba stilul de a juca. Au un joc specific şi cred că vor juca la victorie, nu cred că au venit aici să se apere".

Vitor Pereira (antrenorul lui FC Porto): "Experienţa noastră nu ne garantează victoria. Este important doar calitatea jocului nostru şi modul în care vom juca. Cred în munca noastră, atât în cea individuală, cât şi în cea a colectivului. Ştim ce putem face, mai ştim că Malaga va încerca să înscrie repede, dar nu vom juca defensiv.

Suntem o echipă competitivă, suntem ambiţioşi, am venit să atacăm, să jucăm aşa cum ştim, iar ei vor fi nevoiţi să rişte. Malaga şi-a dovedit, însă, valoarea pe "Dragao". Dar diferenţa va fi aceea că ei vor căuta golul încă de la început, dar, dacă noi marcăm, presiunea va fi asupra lor".

Partida va fi arbitrată de o brigadă italiană, cu Nicola Rizzoli la "centru".