CHAMPIONS LEAGUE

Bayern Munchen-Manchester United 3-1 / Bavarezii, în a 16-a semifinală de Champions League

Campioana Europei, Bayern Munchen, s-a calificat cu destule emoții în a 16-a semifinală a Ligii Campionilor, după ce a dispus pe teren propriu de Manchester United, cu scorul de 3-1, deși a fost condusă de englezi cu 1-0.

În tur, pe Old Trafford, se consemnase o remiză, scor 1-1.

09 Aprilie 2014, 23:41 (actualizat 10 Aprilie 2014, 00:52) |
Josep Guardiola, tehnicianul lui Bayern München / FOTO: thinkfootball.co.uk

Britanicii au condus cu 1-0, după un gol de generic izbutit de Patrice Evra ('57), dar nemții s-au calificat în a patra semifinală din ultimii 5 ani grație golurilor marcate de Mario Mandžukić ('59), Thomas Müller ('68) și Arjen Robben ('76).

Componența echipelor:

• Bayern: Neuer - Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba - Kroos - Robben, Müller (Pizarro '84), Götze (Rafinha '65), Ribery - Mandzukici. Antrenor: Josep Guardiola
  • Manchester: De Gea - Jones, Smalling, Vidici, Evra - Fletcher (Hernandez '75), Carrick - Valencia, Kagawa, Welbeck (Januzaj '81) - Rooney. Antrenor: David Moyes

Manchester United nu mai ajunsese în ”sferturile” Ligii din 2011, când a pierdut finala contra Barcelonei, scor 1-3. În ultimele două sezoane, actuala campioană a Angliei a fost eliminată în grupe, respectiv în ”optimi”.

Acesta a fost al zecelea duel european dintre cei doi giganţi ai fotbalului european, dar primul din 2010, când germanii se calificau în semifinale în dauna "Diavolilor Roşii" după un eşec pe Old Trafford, scor 2-3, graţie victoriei din tur cu 2-1. Superbul golul calificării a fost reuşit de Arjen Robben ('74), într-un meci în care englezii conduceau cu 3-0 în minutul 41.