Bayern Munchen - Juventus, "derby-ul" sferturilor de finală ale Ligii Campionilor

UEFA a efectuat joi tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor: Bayern Munchen - Juventus, PSG - FC Barcelona, Real Madrid - Galatasaray Istanbul şi Malaga - Borussia Dortmund.

Partidele din această fază a competiţiei se vor disputa în 2 şi 3 aprilie (turul), respectiv 9 şi 10 aprilie (returul).

15 Martie 2013, 11:01 (actualizat 15 Martie 2013, 21:43) |
Tragerile la sorti pentru sferturile Ligii Campionilor si Ligii Europa

TVRNews.ro v-a ţinut la curent în timp real cu cele importante evenimente ale tragerii la sorţi:

"Ţintarul" complet al "sferturilor":

2 aprilie (turul) / 10 aprilie (returul)

• PSG (Franţa) - FC Barcelona (Spania)
  • Bayern Munchen (Germania) - Juventus Torino (Italia)

3 aprilie (turul) / 9 aprilie (returul)

• Malaga (Spania) - Borussia Dortmund (Germania)
  • Real Madrid (Spania) - Galatasaray Istanbul (Turcia)

A patra partidă a "sferturilor": BAYERN MUNCHEN - JUVENTUS TORINO. Torinezii s-au impus de două ori în faţa bavarezilor în istorie, au pierdut de două ori, cele două echipe au încheiat un meci la egalitate, dar golaverajul este favorabil germanilor: 7-6.

Al treilea meci: PSG - FC BARCELONA. Palmares echilibrat între aceste două echipe: 1 victorie, 1 remiză, un eşec, golaveraj 3-3.

Al doilea "sfert": REAL MADRID - GALATASARAY ISTANBUL. Turcii au câştigat de două ori contra madrilenilor în istorie şi au pierdut o singură dată, dar golaverajul este favorabil Realului: 6 goluri marcate, 5 primite.

Cea mai spectaculoasă victorie a formaţiei Cim-Bom este un 3-2, din 3 aprilie 2001, când antrenor pe "Ali Sami Yen" era Mircea Lucescu. Golurile victoriei au fost marcate de Davala ('47-penalty), Hasan Şaş ('66), Jardel ('75), respectiv Ivan Helguera ('33), Makelele ('43). La finalul acelei partide, tehnicianul român avea să afirme că acea a doua repriză "a fost cea mai bună repriză din întreaga mea carieră". În retur, însă, "galacticii" s-au impus cu 3-0 (Raul '15, '37, Helguera '28).

Primul sfert de finală va fi MALAGA - BORUSSIA DORTMUND. Acesta va fi primul duel dintre cele două echipe în cupele europene.

Directorul de competiţii al UEFA, Giorgio Marchetti, explică aspectele tehnice ale tragerii la sorţi.

Tragerea la sorţi va fi făcută de ambasadorul finalei de pe Wembley, fostul mare mijlocaş britanic Steve McManaman.

Acum este făcută o prezentare sumară a fiecărei echipe care s-a calificat în această fază a competiţiei.

În acest moment, secretarul general Gianni Infantino prezintă detaliile tragerii la sorţi.

AVANCRONICA TRAGERII LA SORŢI:

Trei echipe din Spania - FC Barcelona, Real Madrid şi Malaga, două din Germania - Bayern Munchen şi Borussia Dortmund - una din Franţa - Paris Saint-Germain, una din Turcia - Galatasaray Istanbul - şi una din Italia - Juventus Torino - îşi află adversarii din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Doar trei dintre acestea au ajuns până în această fază a competiţiei şi anul trecut: FC Barcelona (3-1 la general cu AC Milan), Real Madrid (8-2 la general cu APOEL Nicosia) şi Bayern Munchen (4-0 la general cu Olympique Marseille).

Malaga este marea surpriză a competiţiei: a avut mari dificultăţi financiare şi manageriale după începutul sezonului, s-a calificat în premieră în grupele Ligii Campionilor, astfel că prezenţa în această fază a competiţiei este o performanţă remarcabilă pentru elevii chilianului Manuel Pellegrini.

Borussia Dortmund a ajuns până în "sferturile" Champions League în sezonul 1997/1998, când s-a calificat în semifinale în dauna marii rivale, Bayern Munchen (1-0 la general).

Paris Saint-Germain revine în "sferturi" după 18 ani: în sezonul 1994/1995, o elimina pe FC Barcelona cu 3-2 la general în această fază a Ligii Campionilor.

Galatasaray Istanbul şi-a egalat cea mai bună performanţă în Liga Campionilor, înregistrată în 2001, când era învinsă cu 5-3, la general, de Real Madrid.

Campioana Italiei, Juventus Torino nu a mai jucat în "sferturile" Champions League din sezonul 2005/2006, când era eliminată de viitoarea finalistă, Arsenal, cu 2-0 la general.