LIGA CAMPIONILOR

BATE Borisov, Standard Liège, Maribor și Lille - în play-off-ul Champions League

Echipele BATE Borisov, Standard Liège, Maribor și Lille au acces marți seară în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce le-au eliminat în turul al III-lea pe Debrecen, Panathinaikos Atena, Maccabi Tel Aviv, respectiv Grasshopper Zürich.

Bielorușii au avut parte de mari emoții, dar s-au calificat cu un gol marcat în minutul 90+4.

05 August 2014, 23:36 (actualizat 05 August 2014, 23:43) |
Champions League

Rezultatele înregistrate marți seara în turul al III-lea al Ligii Campionilor:

• BATE Borisov - Debrecen: 3-1 (Aliaksandr Volodko '39, Vitali Rodionov '66, Serghei Kriveț '90+4 / Ibrahim Sidibé '20-penalty) - mijlocașul dreapta al maghiarilor Selim Bouadla a fost eliminat în minutul 38, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 29 de minute
  • Panathinaikos Atena - Standard Liège: 1-2 (Dino Arslangic '17-autogol / Yanis Mbombo '36, Paul M'Poku '41)
  • Maccabi Tel Aviv - Maribor: 2-2 (Tal Ben Haim '42, Eden Ben Basat '53 / Agim Ibraimi '35, '54)
  • Lille - Grasshopper Zürich: 1-1 (Florent Balmont '19 / Amir Abrashi) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 68, după eliminarea fundașului dreapta Daniel Pavlovic

Campioana României în ultimele două ediții ale Ligii I, Steaua, va lupta miercuri seara pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, pe Arena Națională, contra kazahilor de la FC Aktobe. În tur, cele două echipe au remizat, scor 2-2.

Programul partidelor de miercuri din turul al III-lea:

• Malmö FF (Suedia) - Sparta Praga (Cehia)
  • Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) - Slovan Bratislava (Slovacia)
  • FC Salzburg (Austria) - FK Qarabah (Azerbaidjan)
  • APOEL Nicosia (Cipru) - HJK Helsinki (Finlanda)
  • Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - AEL Limassol (Cipru)
  • FC Copenhaga (Danemarca) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina)
  • Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Feyenoord Rotterdam (Olanda)
  • Partizan Belgrad (Serbia) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria)
  • Dinamo Zagreb (Croaţia) - Aalborg BK (Danemarca)
  • Celtic Glasgow (Scoţia) - Legia Varşovia (Polonia)

Rezultatele complete din prima manșă a turului al III-lea preliminar al Ligii Campionilor

• Sparta Praga (Cehia) - Malmö FF (Suedia) 4-2
  • Slovan Bratislava (Slovacia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 2-1
  • Debrecen VSC (Ungaria) - BATE Borisov (Belarus) 1-0
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Salzburg (Austria) 2-1
  • HJK Helsinki (Finlanda) - APOEL Nicosia (Cipru) 2-2
  • AEL Limassol (Cipru) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 1-0
  • Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - FC Copenhaga (Danemarca) 0-0
  • Grasshopper Zurich (Elveţia) - OSC Lille (Franţa) 0-2