BATE-Șahtior 0-7, AS Roma-Bayern 1-7, Chelsea-Maribor 6-0 / Recorduri pentru echipa lui Lucescu

Șahtior Donețk s-a impus cu 7-0 la Minsk, în fața lui BATE Borisov și este a patra echipă din istorie care înscrie atât de multe goluri în deplasare, în timp ce atacantul Luiz Adriano a reușit cel mai rapid hat-trick din istorie și a devenit al doilea jucător, după Lionel Messi, în martie 2012, care puntează de 5 ori într-un meci.

Și Bayern München a câștigat la scor în Italia, 7-1 cu AS Roma, iar Chelsea a reușit o victorie cu 6-0 cu Maribor, pe Stamford Bridge.

21 Octombrie 2014, 23:50 (actualizat 22 Octombrie 2014, 14:23) |
Grupa E

Șahtior Donețk este prima echipă care puntează de 6 ori în prima repriză la acest nivel.

Prima echipă care a punctat de șapte ori într-un meci din deplasare a fost Olympique Marseille (7-0 cu MSK Zilina, în 3 noiembrie 2010), iar a doua a fost tot o echipă franceză, Olympique Lyon, în 7 decembrie 2011 (7-1 cu Dinamo Zagreb).

Cea mai categorică victorie din Champions League a fost reușită de FC Liverpool: 8-0 cu Beșiktaș Istanbul, pe teren propriu (6 noiembrie 2007). Cele mai multe goluri într-un meci au fost înregistrate la Monte Carlo, în partida AS Monaco - Deporivo la Coruna: 8-3 (5 noiembrie 2003).

De asemenea, Bayern Munchen a mai înscris în alte două jocuri de șapte ori, de fiecare dată pe teren propriu: 7-1 cu Sporting Lisabona (10 martie 2009) și 7-0 cu FC Basel (13 martie 2012).

Luiz Adriano este al doilea jucător din istorie care punctează de 5 ori într-un meci de Liga Campionilor, după Lionel Messi, în meciul FC Barcelona - Bayer Leverkusen: 7-1, din 7 martie 2012. Brazilianul de 27 de ani (care a marcat în minutele '28-penalty, '37, '40, '44, '82) este și autorul celui mai rapid hat-trick al competiției, în 7 minute, dar a izbutit și a treia performanță din acest punct de vedere, cu trei reușite în 12 minute.

GRUPA E

• AS Roma - Bayern München: 1 - 7 (Gervinho '66 / Arjen Robben '8, '30, Mario Götze '23, Robert Lewandowski '25, Thomas Müller '36, Franck Ribéry '78, Xherdan Shaqiri '80)

GRUPA F

• FC Barcelona - Ajax Amsterdam: 3 - 1 (Neymar '7, Lionel Messi '24, Sandro Ramirez '90+4 / Anwar El Ghazi '88)
  • APOEL Nicosia - Paris Saint-Germain: 0 - 1 (Edinson Cavani '87) - meci arbitrat de românii Ovidiu Hațegan -  Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe - Cristi Balaj, Sebastian Colțescu - Radu Ghinguleac