Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a câștigat Cupa României

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a câştigat Cupa României la baschet masculin, după ce a învins-o în finală pe CSM CSU Oradea cu scorul de 68-61 (23-12, 11-17, 25-12, 9-20). Clujenii și-au adjudecat a patra cupă din ultimii 5 ani.

11 Februarie 2020, 13:44 (actualizat 11 Februarie 2020, 14:07) |
U-BT Cluj-Napoca este câștigătoarea Cupei României
MVP-ul finalei a fost ales Donatas Tarolis, autor a 10 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive

Echipa clujeană a cucerit trofeul pentru a patra oară, după cele din 2016, 2017 şi 2018, ''U'' având şi o finală pierdută, în 2006.

CSM CSU Oradea nu a câştigat niciodată Cupa României, aceasta fiind a cincea sa finală pierdută, dintre care trei contra clujenilor.

Gazdele au dominat primul sfert, campioana CSM CSU Oradea a revenit şi a redus diferenţa, dar ''U'' s-a desprins decisiv în sfertul al treilea. CSM Oradea a avut o cursă de urmărire şi a dominat ultimele zece minute, dar nu a mai reuşit decât să reducă din ecart.

“A fost un meci încrâncenat, dar băieții mei au fost minunați în partea a doua, mai ales din punct de vedere defensiv. Publicul a fost minunat, ne-a împins de la spate”, a spus Mihai Silvășan, antrenor U BT Cluj Napoca.

Darko Planinic a fost cel mai bun marcator al clujenilor cu 17 puncte, iar MVP-ul finalei a fost ales Donatas Tarolis, autor a 10 puncte, 7 recuperări şi 3 pase decisive.

(w620) MVP-ul fin

După un Final Four de excepție, acum toată lumea se pregătește pentru meciul anului, duelul ”tricolorilor” împotriva campioanei mondiale.

“A fost o repetiție pentru meciul cu Spania, când ne vom întoarce la Cluj. Întâlnim campioana mondială și ne dorim ca toți iubitorii de baschet să vină alături de echipa națională pentru a ne susține în această confruntare. Cu ajutorul publicului, putem spera la un meci de mare calitate”, a declarat Horia Păun, președinte FR Baschet.​

Meciul s-a jucat la Cluj, unde pe 20 februarie, în BT Arena, naţionala masculină de baschet întâlneşte campioana mondială Spania, în primul meci din campania de calificare la EuroBasket 2021.