Barça-Atletico Madrid și Manchester United-Bayern Munchen, în ”sferturile” Ligii Campionilor

FC Barcelona-Atletico Madrid, Manchester United - Bayern Munchen și PSG - Chelsea par cele mai spectaculoase partide din sferturile de finală ale Champions League, potrivit tragerii la sorți de vineri, de la Nyon.

Este pentru prima oară în istorie când în ”sferturile de finală” au ajuns câștigătoarele grupelor, iar toate acestea, cu excepția lui Paris Saint-Germain, au câștigat cel puțin o dată trofeul.

21 Martie 2014, 13:16 (actualizat 21 Martie 2014, 22:05) |
Marile mize ale tragerii la sorți

Țintarul complet al sferturilor de finală (partidele vor avea loc în 1/2 aprilie și 8/9 aprilie):

• FC Barcelona - Atletico Madrid
  • Real Madrid - Borussia Dortmund
  • PSG - Chelsea
  • Manchester United - Bayern Munchen

Duelul Manchester United - Bayern Munchen amintește de finala din 1999, câștigată dramatic de englezi cu 2-1, în prelungiri, după ce au fost conduși timp de aproape 70 minute de Matthaus&comp. Totuși, cele două echipe s-au mai întâlnit și în ”sferturile” din 2001 și 2010, când Bayern nu numai că s-a calificat mai departe, dar a ajuns, de fiecare dată, până în finală.

Pe de altă parte, Real Madrid are șansa de a-și lua revanșa după eșecul din semifinalele ediției trecute, când a fost învinsă fără drept de apel de Borussia, la Dortmund, cu 4-1, și au ratat finala competiției, deși s-au impus în retur cu 2-0.

De asemenea, FC Barcelona și-a trecut în palmares a 11-a Supercupă a Spaniei, după o dublă cu Atletico Madrid în vara anului trecut (1-1 la Madrid și 0-0 pe Camp Nou), iar cele două echipe se vor întâlni în premieră în această fază a competiției.

Chelsea și Paris Saint-Germain s-au mai duelat o singură dată în partide oficiale, în faza grupelor competiției, în 2004, când britanicii s-au impus cu 3-0 la Paris, iar meciul de pe Stamford Bridge s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.