Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
EUROPA LEAGUE

Șahtior-Schalke, B. Dortmund-FC Porto, Fiorentina-Tottenham, în Liga Europa. Adversare ușoare pentru Liverpool și Man. United

Borussia Dortmund - FC Porto, Fiorentina - Tottenham Hotspur, Șahtior Donețk - Schalke 04, Olympique Marseille - Athletic Bilbao, ori Villarreal - Napoli par cele mai interesante partide din șaisprezecimile Ligii Europa, potrivit tragerii la sorți efectuate luni, la Nyon.

Meciurile se vor pe 18, respectiv 25 februarie.

14 Decembrie 2015, 14:07 (actualizat 14 Decembrie 2015, 14:31) |
Europa League

După 12 ani, România nu a avut nicio reprezentantă în grupele Europa League, după ce, în play-off, Steaua a fost eliminată de Rosenborg, iar Astra Giurgiu, de AZ Alkmaar.

Țintarul complet al partidelor din șaisprezecimile Ligii Europa:

  • Valencia (Spania) - Rapid Viena (Austria)
  • AC Fiorentina (Italia) - Tottenham Hotspur (Anglia)
  • Borussia Dortmund (Germania) - FC Porto (Portugalia)
  • Fenerbahçe Istanbul (Turcia) - Lokomotiv Moscova (Rusia)
  • Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Olympiacos Pireu (Grecia)
  • FC Midtjylland (Danemarca) - Manchester United (Anglia)
  • FC Augsburg (Germania) - FC Liverpool (Anglia)
  • Sparta Praga (Cehia) - FK Krasnodar (Rusia)
  • Galatasaray Istanbul (Turcia) - SS Lazio Roma (Italia)
  • FC Sion (Elveția) - Sporting Braga (Portugalia)
  • Șahtior Donețk (Ucraina) - FC Schalke 04 (Germania)
  • Olympique Marseille (Franța) - Athletic Bilbao (Spania)
  • FC Sevilla (Spania) - Molde (Norvegia)
  • Sporting Lisabona (Portugalia) - Bayer Leverkusen (Germania)
  • Villarreal (Spania) - SSC Napoli (Italia)
  • Saint-Etienne (Franța) - FC Basel (Elveția)

 

În urna capilor de serie au fost incluse echipele care au câștigat grupele Ligii Europa și formațiile cel mai bine clasate de pe locul al treilea în Champions League. Grupările din urna a doua valorică vor juca pe teren propriu prima manșă a ”16”-imilor.

  • Capii de serie: Molde (Norvegia), Liverpool (Anglia), Krasnodar (Rusia), Napoli (Italia), Rapid Viena (Austria), Braga (Portugalia), Lazio (Italia), Lokomotiv Moscova (Rusia), Basel (Elvetia), Tottenham Hotspur (Anglia), Schalke (Germania), Athletic Club (Spania) , Manchester United (Anglia) , Bayer Leverkusen (Germania), Olympiacos (Grecia), Porto (Portugalia);
  • Urna a doua: Fenerbahce (Turcia), FC Sion (Elvetia) , Borussia Dortmund (Germania), Midtjylland (Danemarca), Villarreal (Spania), Marseille (Franta), St-Etienne (Franta), Sporting (Portugalia), Fiorentina (Italia), Anderlecht (Belgia), Sparta Praga (Cehia), Augsburg (Germania), Şahtior Doneţk (Ucraina), Galatasaray (Turcia), Sevilla (Spania), Valencia (Spania)

 

Clasamentele finale ale grupelor Ligii Europa:

 

GRUPA A

1.Molde632110-711
2.Fenerbahce  
6    


1    
7-6         
9
3.Ajax61416-67
4.Celtic60338-123

 

GRUPA B

1.FC Liverpool  
6    


0     
6-4        
10
2.FC Sion62315-59
3.Rubin Kazan61326-66
4.Bordeaux60425-74

 

GRUPA C

1.FK Krasnodar64119-413
2.Borussia Dortmund   
6    


2    
10-5        
10
3.PAOK Salonic
61413-37
4.FK Qabala60242-122

 

GRUPA D

1.Napoli660022-318
2.FC Midtjylland     
6   


3     
6-12        
7
3.FC Brugge61234-115
4.Legia Varșovia
61144-104

 

GRUPA E

1.Rapid Viena650110-615
2.Villarreal641112-613
3.Viktoria Plzen   
6    


4     
8-10        
4
4.Dinamo Minsk61053-113

 

GRUPA F

1.Sporting Braga   
6   


1      
7-4        
13
2.Ol. Marseille640212-712
3.Slovan Liberec62136-87
4.FC Groningen60242-82

 

GRUPA G

1.Lazio642013-614
2.Saint-Etienne   
6    


1     
10-7       
9
3.Dnepr62136-87
4.Rosenborg60244-122

 

GRUPA H

1.Lokomotiv Moscova632112-711
2.Sporting Lisabona     
6   


2      
14-11      
10
3.Beșiktaș62317-69
4.Skenderbeu61054-133

 

GRUPA I

1.FC Basel641110-513
2.Fiorentina631211-610
3.Lech Poznan   
6    


3    
2-6         
5
4.Belenenses61232-85

 

GRUPA J

1.Tottenham    
6   


1     
12-6       
13
2.Anderlecht63128-610
3.AS Monaco61325-96
4.FK Qarabag61144-84

 

GRUPA K

1.Schalke 04
642015-314
2.Sparta Praga633010-512
3.Asteras Tripolis    
6    


4     
4-12        
4
4.APOEL Nicosia
61053-123

 

GRUPA L

1.Athletic Bilbao   
6    


1     
16-8           
13
2.Augsburg630312-119
3.Partizan630310-149
4.Alkmaar61148-134

 

Ierarhia golgheterilor:

  • 6 goluri: A. Aduriz (Athletic Bilbao), R. Bobadilla (Augsburg)
  • 5 goluri: J. Callejon, Dries Mertens (Napoli), E. Lamela (Tottenham), F. di Santo (Schalke 04), D. Lafata (Sparta Praga), A. Oumarou (Partizan Belgrad)
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 4°C 5°C
IASI 5°C 6°C
CLUJ 4°C 4°C
CONSTANTA 8°C 9°C
CRAIOVA 9°C 7°C
BRASOV 4°C 6°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 17 Ianuarie 2019, 13:50
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 17-01-2019
Deschidere: 7077.1
Maxim: 7152.3
Mimim: 7063.6
Variatie: 1.06%
TLV
1.75
2.91%
BRD
10.50
2.12%
SNG
28.50
0.18%
FP
0.84
0.71%
SIF5
2.09
0.24%
TGN
318.00
2.56%
CEON
0.29
3.1%
SNN
8.12
0.12%
DIGI
25.00
0.79%
UZT
1.10
13.33%
ARHIVĂ ȘTIRI