AVANCRONICĂ. Brazilia întâlneşte Columbia în sferturile de finală într-un duel 100% sud-american

Brazilia – Columbia, este duelul 100% sud-american al sferturilor de finală. După ce a trecut de Chile, țara gazdă dă piept în această seară cu o altă reprezentativă sud-americană - Columbia, de la ora 23:00, pe TVR 1 și TVR HD.

04 Iulie 2014, 15:24 (actualizat 04 Iulie 2014, 15:45) |
Meciurile zilei

Brazilia nu a impresionat la acest Mondial. Multă lume spune că este una dintre cele mai slabe generații și că nu are nicio șansa să își adjudece trofeul ce se disputa chiar la ea acasă. Cu toate acestea, Brazilia a ajuns în sferturi, însă, nu fara emoții. Selecao a acumulat 7 puncte într-o grupă cu Mexic, Croația și Camerun, iar în “optimi” s-a chinuit cu Chile, pe care a reușit să o învingă abia la loviturile de departajare.

În schimb, Columbia, a surprins pe toată lumea cu fotbalul spectacol pe care l-a practicat la acest Mondial. Columbienii au reusit maximum de puncte într-o grupă din care au mai făcut parte Coasta de Fildeș, Grecia și Japonia, și au înscris nu mai puțin de 9 goluri. “Los Cafeteros” a trecut în optimi de Uruguay, scor 2-0, James Rodriguez reușind o dublă de senzație, totodată, el fiind și golgheterul competitiei, cu cinci goluri marcate.

Pentru columbieni, acest Campionat Mondial este cel mai bun din istorie, ei nereușind vreodată să ajungă în sferturile de finală.

La întâlnirile directe, Brazilia conduce categoric. Selecao s-a impus de 15 ori, 8 partide s-au încheiat nedecis, iar Columbia a reușit să câştige doar două confruntări. Interesantest este faptul că ultimele patru dueluri dintre cele două formaţii s-au încheiat la egalitate.

Președintele Columbiei, Juan Manuel Santos, a scurtat ziua de muncă a bugetarilor din toată țara, pentru ca aceștia să poată urmări în direct cea mai importanta partidă din istoria țării.

Brazilia – Columbia se va disputa de la ora 23:00, ora României, pe stadionul “Castelao” din Fortaleza și va fi in direct pe TVR 1 și TVR HD. Partida va fi arbitrată de o brigadă din Spania care îl are la centru pe Carlos Velasco Carballo.