AUSTRALIAN OPEN. Simona Halep joacă și la dublu, alături de o australiancă de 16 ani. „Sunt înconjurată de australieni. Îmi place să joc aici”

8 februarie 2021, 16:07

”Îmi place aici, îmi place să joc împotriva australienilor”, a declarat Simona Halep, care este antrenată de australianul Darren Cahill,  după victoria reuşită în 59 de minute în fața unei reprezentante a gazdelor.

În turul următor, Simona va da piept cu o altă jucătoare din Australia, Ajla Tomljanovic.

Românca are 4-0 în meciurile directe cu Ajla Tomljanovic (27 ani, 69 WTA). A învins-o  în 2010, la Lisabona, în Fed Cup, cu 6-7 (5), 6-1, 7-6 (2), apoi în 2018 în turul al doilea la Cincinnati, cu 4-6, 6-3, 6-3, în 2019 în primul tur la Roland Garros, cu 6-2, 3-6, 6-1, şi ultima oară anul trecut în optimi la Adelaide, cu 6-4, 7-5.

”Mă simt bine. Corpul meu este în formă. E de fiecare dată dificil să joci contra unei adversare care loveşte tare (Tomljanovic, n. red.). Trebuie să fiu tare pe picioare, să mă concentrez şi să dau tot ce pot mai bun”, a mai spus Simona Halep.

Fostul lider mondial joacă la primul Grand Slam al anului și în proba de dublu, unde a primit wild card alături de o australiancă de 16 ani, Charlotte Kempenaers-Pocz. Cele două vor înfrunta în primul tur cuplul australian compus din Arina Rodionova şi Storm Sanders.

(w400) Simona Hal

Simona Halep a reuşit luni cea mai facilă victorie a sa de debut în primul turneu de Mare Şlem al anului din ultimii ani. După ce în 2016 şi 2017 a pierdut în runda inaugurală, în 2018, când a jucat finala, Halep a fost condusă în primul tur de tânăra jucătoare australiană Destanee Aiava cu 5-2 în primul set şi a avut de salvat câteva mingi de set. În 2019, estoniana Kaia Kanepi a condus-o pe Simona cu un set şi break, iar în 2020, americanca Jennifer Brady a avut trei mingi de set în faţa româncei în primul set, notează Agerpres.