Australian Open / Na Li - Maria Şarapova, prima semifinală

Maria Şarapova şi Na Li îşi vor disputa un loc în finala primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, după ce au dispus în "sferturi" de Ekaterina Makarova, respectiv Agnieszka Radwanska.

22 Ianuarie 2013, 12:21 (actualizat 22 Ianuarie 2013, 12:42) |
Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului / FOTO: atpworldtour.com

A doua jucătoare de tenis a lumii, rusoiaca Maria Şarapova s-a calificat fără probleme în semfinalele turneului de Grand Slam de la Melbourne, după ce a învins-o în doar o oră şi cinci minute pe compatrioata sa, Ekaterina Makarova (locul 19 WTA) cu scorul de 6-2, 6-2.

Aceasta a fost a cincea victoriei a Şarapovei în faţa moscovitei de 24 de ani, din tot atâtea jocuri. Ultimul triumf data de anul trecut, tot de la Australian Open, tot în sferturile de finală, scor 6-2, 6-3.

Rusoaica de 25 de ani va încerca să se califice pentru a doua oară la rând în finala competiţiei de la Melbourne în dauna chinezoaicei Na Li, care a dispus, în "sferturi", cu scorul de 7-5, 6-3, de a patra jucătoare a lumii, poloneza Agnieszka Radwanska, într-o oră şi 40 de minute.

Aceasta este cea de-a treia semifinală din cariera chinezoaicei de 30 de ani, după cele din 2011 (3-6 7-5 6-3 cu daneza Caroline Wozniacki) şi 2010 (6-7, 6-7, contra americancei Serena Williams), şi al 13-lea meci pe care îl va disputa cu a doua jucătoare din ierarhia WTA.

Maria Şarapova s-a impus de 8 ori în faţa lui Na Li, şi de fiecare dată în ultimele trei partide, în timp ce a şasea jucătoare a lumii nu are decât patru victorii în palmares contra rusoaicei, ultima datând din 2011, de la Turneul Campioanelor, de la Istanbul.

Programul celorlalte două sferturi de finală de la Australian Open:

• Victoria Azarenka (Belarus, nr. 1 WTA) - Svetlana Kuzneţova (Rusia, nr. 75 WTA)
  • Serena Williams (SUA, nr. 3 WTA) - Sloane Stephens (SUA, nr. 25 WTA)

Semifinalistele şi-au asigurat 720 de puncte WTA şi 500.000 de dolari australieni, finalistele vor primi 1.200 de puncte WTA şi 1.215.000 de dolari australieni, în timp ce câştigătoarea turneului va fi recompensată cu 2.000 de puncte WTA şi 2.430.000 de dolari australieni.