Cetățenii australieni condamnați pentru pedofilie ar putea avea pașapoartele anulate. Intenția a fost făcută publică, marți, de autoritățile din Australia, care au motivat că vor să îi împiedice să acționeze din nou în străinătate.
Anunțată ca o 'premieră mondială', această măsură, ce urmează să fie prezentată în curând în Parlament, este menită să le interzică pedofililor condamnați să părăsească țara.
'Noua lege le va interzice pedofililor condamnați să părăsească Australia sau să aibă un pașaport australian', a declarat ministrul afacerilor externe australian, Julie Bishop. 'Doar anul trecut, aproape 800 de pedofili înregistrați au călătorit în afara Australiei', a subliniat ea.
Majoritatea dintre ei, care s-au dus în țări asiatice, au ignorat obligația care le-a fost trasată de a-și semnala călătoriile la poliție, a adăugat ea, precizând că jumătate dintre ei prezentau un risc de recidivă.