CAMPIONAT EUROPEAN

Aur şi bronz la canotaj pentru echipajele feminine ale României. Echipa masculină câştigă argintul

Echipajul feminin de dublu rame fără cârmaci al României, format din Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu, a cucerit duminică medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj academic de la Varese, Italia. Tot aurul a obţinut şi echipajul feminin de 8+1.

16 Septembrie 2012, 13:36 (actualizat 16 Septembrie 2012, 21:26) |
Aur la canotaj pentru Romania

Echipajul feminin de 8+1 al României a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj de la Varese.

Sportivele Roxana Cogianu, Viorica Susanu, Cristina Grigoraş, Irina Dorneanu, Georgeta Andrunache, Andreea Boghian, Rodica Şerban, Ioana Rotaru şi Talida-Teodora Gidoiu au fost cronometrate cu timpul de şase minute, şase secunde şi 94 de sutimi.

Pe locurile următoare s-au clasat Italia (6:17.66) şi Marea Britanie (6:18.31).

Şi echipajul feminin de dublu rame fără cârmaci al României, format din Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu, a cucerit duminică  medalia de aur. Româncele au fost cronometrate cu timpul de 7 min 14 sec 49/100, devansând echipajele Marii Britanii (7 min 18 sec 65/100) şi Croaţiei (7 min 18 sec 91/100).

Maria Diana Bursuc şi Adelina Cojocariu au cucerit bronzul la dublu vâsle feminin, cu timpul de 7 min 03 sec 67/100, terminând cursa după Belarus (6 min 58 sec 94/100) şi Italia (7 min 02 sec 20/100).

Echipajul masculin al României de 4 rame fără cârmaci, format din Marius-Vasile Cozmiuc, George Palamariu, Cristi-Ilie Pârghie şi Florin Curuea, a cucerit, duminică, medalia de argint la Campionatele Europene de la Varese, relatează Mediafax.ro.

Sportivii români au fost cronometraţi cu timpul de cinci minute, 57 de secunde şi 37 de sutimi.

Prima poziţie a fost ocupată de Grecia (5:56.03), în timp ce pe locul trei s-a clasat Serbia (5:58.72).