GIMNASTICĂ

AUR pentru Larisa Iordache la individual compus, în etapa de Cupă Mondială de la Glasgow

La o săptămână după ce și-a trecut în palmares medalia de argint la etapa de Cupă Mondială de la Stuttgart, gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de aur în competiția similară, desfășurată la Glasgow, cu un total de 57,932 de puncte, o peformanță mai slabă decât în Germania.

07 Decembrie 2013, 20:47 (actualizat 07 Decembrie 2013, 20:48) |
Larisa Iordache

În clasamentul general, bucureșteanca de 17 ani și jumătate le-a devansat pe americanca Elizabeth Price (57,365) şi italianca Vanessa Ferrari (56,633).

Larisa Iordache a câștigat trei probe din patru: sărituri (14,766), unde a fost urmată de japoneza Asuka Teramoto (14,533) şi de americanca Elisabeth Price (14,233), sol (14,666), aparat unde le-a devansat pe italienca Vanessa Ferrari (14,500) şi pe americancei Elizabeth Price (14,466) și bârnă (14,100), unde a fost urmată de același Ferrari (13,900) şi Price (13,833). La paralele, românca a obținut nota 14,400 și a fost întrecută de americancă (14,833).

Gimnasta spaniolă de origine română Roxana Popa Nedelcu a încheiat concursul pe locul al cincilea, cu un total de 54,532.

Larisa Iordache, medaliată cu bronz, la sol, la Mondialele de la Antwerp, dar şi campioană europeană la bârnă şi vicecampioană europeană la sărituri, sol şi individual compus la Moscova, a mai cucerit în acest an trei medalii de aur în etapele de Cupă Mondială de la Doha (la bârnă) şi de la Anadia (bârnă şi sol), precum şi alte două medalii de argint la Doha (la sărituri şi la sol).