JUDO

AUR pentru judoka Monica Ungureanu la Grand Prix-ul de la Qingdao

Judoka Monica Ungureanu a câştigat medalia de aur la Grand Prix-ul de judo de la Qingdao (China), astfel că a făcut un pas important spre calificarea la Jocurile Olimpice din 2016, de la Rio de Janeiro, întrucât, în urma acestui triumf, sportiva de 26 de ani a primit 300 de puncte în clasamentul internațional.

Românca a cucerit medalia de aur și la Grand Prix-ul de la Zagreb, în data de 12 septembrie.

19 Noiembrie 2014, 16:25 (actualizat 19 Noiembrie 2014, 16:28) |
Monica Ungureanu, în finala Grand Prix-ului de la Qingdao, în China / FOTO: pagina de Facebook a Federației Internaționale de Judo
Monica Ungureanu, în finala Grand Prix-ului de la Qingdao, în China
Monica Ungureanu, a doua de la stânga la dreapta, pe podiumul Grand Prix-ului de la Qingdao, China

În finala categoriei 48 de kilograme, Ungureanu, clasată pe locul 22 în ierarhia IJF înaintea competiției, a învins-o în mai puţin de un minut pe Paula Pareto din Argentina, numărul 8 mondial şi vicecampioană a lumii în 2014.

(w460) Monica Ung

Corina Căprioriu (categoria 57 kg) şi Andreea Chiţu (categoria 52 kg) au încheiat concursul de la Qingdao pe locul 5, în timp ce Loredana Ohâi a terminat pe 7 la categoria 57 kg.

Monica Ungureanu mai are în palmares o medalie de aur și una de bronz la Cupa Europeană, precum și o medalie de argint și 4 de bronz în etapele de Cupă Mondială.