JUDO

AUR pentru judoka Andreea Chiţu la Grand Prix-ul din Coreea de Sud

Judoka Andreea Chiţu a obţinut a doua medalie de aur a anului, în Coreea de Sud, la Grand Prix-ul de la Jeju, după performanţa similară reuşită la Grand Prix-ul de la Taşkent.

De asemenea, la Grand Prix-ul de la Abu Dhabi, Andreea Chiţu a cucerit medalia de argint.

27 Noiembrie 2014, 16:52 |
Andreea Chiţu

La Jeju, Andreea Chiţu, care luptă în limitele categoriei 52 de kilograme, a trecut, rând pe rând, de Sappho Coban (Germania), în sferturi a învins-o pe franţuzoaica Lucile Duport, în semifinale a câştigat în faţa mongolezei Tsolmon Adiyasambuu, iar în finală a dispus, prin ippon, de japoneza Ai Shishime.

Românca de 26 de ani are în palmares un argint şi un bronz la Campionatele Mondiale, un titlu continental, o medalie de argint şi una de bronz la CE, respectiv alte 18 medalii la diferite alte competiţii de anvergură internaţională, dintre care 4 de aur.

Andreea Chiţu a fost nominalizată în ancheta pentru cei mai valoroşi 10 sportivi din Balcani în 2014.

La 48 kg, Monica Ungureanu s-a clasat pe locul 5, ratând medalia de bronz după ce a fost învinsă în meciul decisiv de Jeong Bo Kyeong (Coreea de Sud).

Loredana Ohâi s-a clasat pe 7 la cat. 57 kg, unde Coriona Căprioriu, vicecampioana olimpică, a pierdut în primul tur la Stefanie Tremblay (Canada).