GIMNASTICĂ ARTISTICĂ

AUR pentru Andreea Munteanu la bârnă, ARGINT pentru Marius Berbecar la paralele, la Europene

Andreea Munteanu a cucerit medalia de aur la bârnă, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier (Franța), cu notă de 14,366, în timp ce Marius Berbecar și-a adjudecat medalia de argint la paralele.

Andreea Munteanu, care va împlini 17 ani pe 29 mai a adus prima medalie delegației noastre la Montpellier, acesta fiind, totodată, al 12-lea titlu european la bârnă pentru România, cele mai multe fiind câștigate de Cătălina Ponor, patru la număr. De partea cealaltă, Marius Berbecar care va împlini 30 de ani pe 15 mai, a cucerit prima sa medalie individuală la Europene, argintul de la paralele fiind totodată prima medalie la acest aparat pentru gimnastica masculină din ţara noastră, după o pauză de 28 de ani.

19 Aprilie 2015, 16:51 (actualizat 19 Aprilie 2015, 17:33) |
Campionatele Europene de gimnastică artistică din 2015, de la Montpellier

Andreea Munteanu, campioană continentală anul trecut cu echipa la Sofia, în primul an de seniorat, le-a devansat în clasamentul final pe britanica Rebecca Downie, 14,300, și pe Claire Martin, reprezentanta gazdelor, 14,200, potrivit Agerpres.

Într-o finală cu mai multe ratări, Andreea Munteanu (care va împlini 17 ani pe 29 mai) a obținut 6,100 la dificultate și 8,266 la execuție. Românca luase aurul la bârnă anul acesta la etapa de Cupă Mondială de la Cottbus. Andreea Munteanu va evolua și în finala de la sol.