CHAMPIONS LEAGUE

Atletico Madrid - Real Madrid, PSG - FC Barcelona, atracțiile "sferturilor" Ligii Campionilor

Partidele Atletico Madrid - Real Madrid, PSG - FC Barcelona vor atracțiile sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, potrivit tragerii la sorți efectuate vineri, la Nyon. Aceasta este a treia ediție a Champions League în care nu se regăsește nicio echipă din Anglia, după sezoanele 1995/1996 și 2012/2013.

Partidele se vor disputa în datele de 14 / 15, respectiv 21 / 22 aprilie.

• Juventus Torino - AS Monaco

Odată cu această fază a competițiilor, nu mai există urne valorice.

Joi, pe contul de Twitter al UEFA, dedicat Ligii Campionilor, a fost postat accidental rezultatul tragerii la sorți, însă mesajul avea să fie șters după scurt timp. Iată conținutul postării:

• Bayern Munchen - Atletico Madrid
  • PSG - Real Madrid
  • FC Porto - Juventus
  • FC Barcelona - AS Monaco

Rezultatele optimilor de finală:

Șahtior Donețk - Bayern München: 0 - 0 - Xabi Alonso a fost eliminat în minutul 65
Bayern München - Șahtior Donețk: 7 - 0 (Thomas Müller '4-penalty, '51, Jerome Boateng '34, Franck Ribéry '49, Holger Badsturber '63, Robert Lewandowski '75, Mario Götze '87) - fundașul central al oaspeților Aleksandr Kucher a fost eliminat în minutul 3

PSG - Chelsea: 1 - 1 (Edinson Cavani '54 / Branislav Ivanović '36)
Chelsea - PSG: 2 - 2 (Gary Cahill '81, Eden Hazard '96-penalty / David Luiz '86, Thiago Silva '114)

Schalke 04 - Real Madrid: 0 - 2 (Cristiano Ronaldo '26, Marcelo '79)
Real Madrid - Schalke: 3 - 4 (Cristiano Ronaldo '25, '45, Karim Benzema '52 / Christian Fuchs '20, Klaas-Jan Huntelaar '40,  Leroy Sané '57)

FC Basel - FC Porto: 1 - 1 (Derlis González '11 / Danilo '79-penalty)
FC Porto - FC Basel: 4 - 0 (Yacine Brahimi '14, Hector Herrera '47, Casemiro '56, Vincent Boubacar '76) - fundașul central al oaspeților Walter Samuel a fost eliminat în minutul 90+1

Manchester City - FC Barcelona: 1 - 2 (Sergio Agüero '69 / Luis Suárez '16, '30) - Lionel Messi a ratat un penalty în minutul 90+4. Fundașul stânga al gazdelor, Gael Clichy, a fost eliminat în minutul 74
FC Barcelona - Manchester City: 1 - 0 (Ivan Rakitić '31) - atacantul oaspeților Sergio Agüero a ratat un penalty în minutul 78

Juventus Torino - Borussia Dortmund: 2 - 1 (Carlos Tévez '13, Álvaro Morata '42 / Marco Reus '18)
Borussia Dortmund - Juventus Torino: 0 - 3 (Carlos Tévez '3, '79 Álvaro Morata '70)

Bayer Leverkusen - Atletico Madrid: 1 - 0 (Hakan Çalhanoğlu '57) - mijlocașul oaspeților Tiago a fost eliminat în minutul 76
Atletico Madrid - Bayer Leverkusen: 1 - 0 (Mario Suárez '27), 3 - 2 după penalty-urile de departajare

Arsenal Londra - AS Monaco: 1 - 3 (Alex Oxlade-Chamberlain '90+1 / Geoffrey Kondogbia '38, Dimităr Berbatov '53, Yannick Ferreira Carrasco '90+4)
AS Monaco - Arsenal: 0 - 2 (Olivier Giroud '36, Aaron Ramsey '79)

Clasamentul golgheterilor:

• 9 - Luiz Adriano (Șahtior Donețk)
  • 8 - Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Messi (FC Barcelona)
  • 6 - Agüero (Manchester City), Benzema (Real Madrid), Cavani (Paris Saint-Germain)
  • 5 - Brahimi (FC Porto), Huntelaar (Schalke 04), Mandzukic (Atletico Madrid), Martinez (FC Porto), Müller (Bayern Munchen)
  • 4- Götze (Bayern Munich), Immobile (Dortmund), Nani (Sporting Lisabona), Suarez (FC Barcelona), Tevez (Juventus)

Clasamentul all-time al golgheterilor Ligii Campionilor (din sezonul 1992/1993, fără tururile preliminare):