COPA DEL REY

Atletico Madrid - FC Barcelona 2-3 / Catalanii - în semifinalele Cupei Spaniei

FC Barcelona s-a impus la Madrid, în fața lui Atletico, scor 3-2, în manșa a doua a ”sferturilor” Cupei Spaniei, astfel că s-a calificat în penultima fază a competiției.

În tur, catalanii se impuseseră pe Camp Nou cu 1-0 (Lionel Messi '85).

29 Ianuarie 2015, 00:09 |
Luis Enrique și Diego Simeone / FOTO: marca.com

Partida de miercuri a fost spectaculoasă în prima repriză, când s-au marcat toate golurile: Atletico a condus cu 1-0 (Fernando Torres '1) și 2-1 (Raúl García '30-penalty), dar FC Barcelona și-a impus superioritatea prin reușitele lui Neymar ('9, '41) și Miranda ('39-autogol).

Gazdele au încheiat jocul în 8 jucători de câmp, după eliminările lui Gabi ('45+1), care a primit două cartonașe galbene în decurs de 4 minute, și Mario Suárez ('84).

Aceasta este a treia victorie succesivă a grupării blau-grana în fața lui Atletico (3-1 în La Liga și 1-0 în jocul tur), după ce vicecampioana Europei a reușit performanța de a cuceri titlul chiar pe Camp Nou în sezonul trecut.

Componența echipelor:

• Atletico Madrid: Oblak - Juanfran ('58 Jesús Gámez), Giménez, Miranda, Siqueira - Gabi, Mario Suárez, Arda Turan ('63 Cani), Raúl García - Griezmann ('46 Saúl) - Torres. Antrenor: Diego Simeone
  • FC Barcelona: Ter Stegen - Dani Alves, Piqué, Mascherano ('62 Mathieu), Jordi Alba - Busquets,  Rakitić ('70 Rafinha), Iniesta - Messi, Luis Suárez - Neymar ('77 Neymar). Antrenor: Luis Enrique

Celelalte jocuri din manșa a doua a ”sferturilor” Cupei Spaniei vor avea loc joi:

• Getafe - Villarreal (în tur 0 - 1)
  • Malaga - Athletic Bilbao (în tur 0 - 0)
  • FC Sevilla - Espanyol Barcelona (în tur 1 - 3)