STRANIERI

Atletico Madrid-Elche 2-0 / Cristian Săpunaru a provocat 2 penalty-uri și a fost eliminat

Atletico Madrid s-a impus greu pe teren propriu în fața surprinzător de ofensivei Elche, scor 2-0 (0-0), grație golurilor marcate de Miranda ('72) și Diego Costa ('90+1-penalty).

Fundașul Cristian Săpunaru a fost titular la oaspeți și a provocat două penalty-uri, în urma cărora a primit câte un cartonaș galben, astfel că a fost eliminat în minutul 89.

19 Aprilie 2014, 00:04 |
Cristian Săpunaru

Bucureșteanul de 30 de ani l-a faultat în careu pe Raúl García în minutul 49, dar portarul Manu Herrera a apărat lovitura de pedeapsă executată de David Villa, iar în minutul 89 a avut o intervenție neinspirată asupra lui Diego Costa, care a transformat penalty-ul. Astfel, Atletico Madrid continuă spectaculoasa cursă pentru al 10-lea titlu din istorie și primul după 1996.

Cristian Săpunaru a mai primit un cartonaș roșu în acest sezon, în eșecul de la Granada (scor 0-1), din 22 martie. De asemenea, fundașul român a primit 7 cartonașe galbene în acest campionat, în cele opt partide jucate la Elche. De fiecare dată a fost titular și a fost schimbat de 3 ori. La Zaragoza, în sezonul trecut, Săpunaru a primit 20 cartonașe galbene și unul roșu, în 29 de meciuri.

Echipa aliniată în cu Elche de tehnicianul lui Atletico, Diego Simeone: Courtois - Juan Fran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Tiago, Gabi - Adrian ('46 Raúl García), Koke ('57 Diego), David Villa ('62 Sosa) - Diego Costa.

Aceasta a fost a opta victorie succesivă a lui Atletico în Primera Division și a treia la rând fără gol primit, cu doar 4 etape înainte de finalul sezonului. Madrilenii mai au de disputat 3 jocuri în deplasare (cu Valencia, Levante și FC Barcelona, în ultima etapă) și unul pe teren propriu (cu Malaga).