LIGA 1

Astra - Steaua 2-0 / Arbitrul Sebastian Colţescu - acuzat dur din toate părţile

Astra a produs prima înfrângere campioanei Steaua, scor 2-0, la Giurgiu, prin golurile marcate de Denis Alibec ('51) şi Constantin Budescu ('61), dintr-un penalty provocat de Lucian Filip. Brigada de arbitri condusă de Sebastian Colţescu a anulat trei goluri oaspeţilor, incorect, potrivit specialiştilor. De asemenea, Constantin Budescu l-a pălmuit pe portarul oaspeţilor, Valentin Cojocaru, în minutul 69, dar Sebastian Colţescu nu i-a acordat atacantului decât un cartonaş galben.

Centralul craiovean a fost ajutat de asistenţii Mircea Grigoriu, din Bucureşti, şi de Sebastian Stoianov, din Constanţa.

13 August 2015, 11:08 (actualizat 13 August 2015, 12:45) |
Arbitrul Sebastian Colţescu / FOTO: MIRCEA ROŞCA / AGERPRES

FCSB a înscris de două ori în prima repriză, prin Paul Papp şi Adi Popa, dar reuşitele au fost anulate pe motiv de fault în atac şi ofsaid, iar golul lui Grégory Tadé, din minutul 75, s-a dictat tot ofsaid.

Componenţa echipelor:

• Astra: Lung jr. - Queiros, Găman, Oros, Junior Morais - Enache (Al. Stan '87), Teixeira (Dandea '54), Boldrin, William - Budescu, Alibec (Lovin '68). Antrenor: Marius Şumudică
  • FCSB: Cojocaru - Papp, Varela, Toşca, Guilherme (Iancu '65) - Filip (Enceanu '82), Tahar (Tudorie '56) - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu - Tade. Director sportiv: Mirel Rădoi

La aproximativ 12 ore după încheierea jocului, actuala deţinătoare a titlului, a Cupei şi a Cupei Ligii s-a plâns într-un comunicat de presă de erorile de arbitraj:

"Sebastian Colţescu, ajutat de erorile flagrante ale celor doi asistenţi, Mircea Grigoriu şi Sebastian Stoianov, le-a interzis roş-albaştrilor victoria într-o partidă în care aceştia au înscris de trei ori, prin Papp, Popa şi Tade, toate reuşitele fiind, însă, anulate, în mod neregulamentar. De asemenea, centralul din Craiova nu a acordat o lovitură de pedeapsă în prima repriză, pentru un fault în careu asupra lui Chipciu, nu i-a acordat cartonaşul roşu lui Budescu pentru lovirea fără minge a lui Cojocaru şi nu i-a acordat aceluiaşi Budescu al doilea cartonaş galben atunci când acesta a jucat, în mod intenţionat, mingea cu mâna. În plus, Colţescu a acordat uşor o lovitură de pedeapsă pentru Astra după un contact între Filip şi Junior Morais, nejudecând în aceeaşi măsură o fază similară întâmplată în celălalt careu, între Enceanu şi acelaşi Morais", se scrie pe site-ul FC Steaua.

La finalul partidei, Mirel Rădoi şi-a felicitat jucătorii pentru... victorie.

"Pentru mine, e clar că Steaua a câştigat. Îi felicit pe băieţi. Cum am zis, eu nu comentez arbitrajul. Munca acestor băieţi care au câştigat trei trofee anul trecut merită mai mult respect. Am avut două goluri marcate până la pauză şi un penalty. Am mai avut unul în repriza a doua. Din punctul meu de vedere, Steaua a ieşit câştigătoare. Că punctele s-au dus în altă parte, asta nu mai depinde de noi. Când munceşti atât să aduci mingea în faţa porţii, e clar că sunt afectaţi.

Cred că am vazut cu toţii... Toate au o limită, ar trebui ca aceşti băieţi, care au câştigat campionatul, merită mai mult respect. Este greu să-i mai motivezi după o repriză în care ţi s-au anulat două goluri şi nu ţi s-a dat un penalty.

Muniru (n. red. - nereţinut în lot pentru acest meci) jucat atâtea meciuri într-o perioadă scurtă, a simţit ceva la picior şi a zis că nu ştie dacă poate duce tot meciul şi am zis să-l înlocuim, ca să nu-l schimbăm în minutul 20. Eu chiar nu ştiu nimic de legitimaţie. A venit la mine cu medicul şi mi-a zis ca nu poate.

Alcenat a avut o problemă medicală, iar pe Breeveld am decis să-l lăsam acasă.

Este clar că avem o problemă la finalizare. Dacă ne creem ocazii, dar nu marcăm, este clar că avem această problemă", a declarat Mirel Rădoi la DigiSport.

La rândul său, preşedintele FCSB, Valeriu Argăseală, a afirmat că va solicita scoaterea din arbitraj a lui Sebastian Colţescu şi demisia şefului CCA, Kyros Vassaras:

"Sunt dezorientat, nu ştiu ce să cred. Să arbitrezi astfel în 2015 este o ruşine naţională. Am dat trei goluri şi s-a terminat 2-0 pentru Astra. O să cer scoaterea din arbitraj a lui Colţescu. Şi pe el, şi pe tuşierul care a anulat cele două goluri. Am trăit şi pe vremea Scorniceştiului, dar aşa ceva nu am văzut. Mi-a plăcut jocul Stelei, am dat trei goluri în deplasare. O să cer şi demisia lui Kyros Vassaras, trebuie să facem curăţenie", a spus Argăseală la finalul meciului.

Patronul FCSB, Gigi Becali, care a plecat de la meci în minutul 60, s-a declarat revoltat de arbitrajul lui Sebastian Colţescu, dar şi-a exprimat îndoiala că centralul ar fi corupt.

"Am plecat, ce să mai văd, după ce am văzut două goluri anulate, un 11 m care nu a fost... Dar eu nu sunt supărat, nu mă mai supăr ca pe vremuri, eu nu-l jignesc pe Colţescu. Eu cred că nimeni nu mai ia bani azi sau că arbitrii mai sunt cumpăraţi. Lumea e la puşcărie, au plătit.

Colţescu trebuie scos din arbitraj, nu s-a întâmplat niciodată aşa ceva în istoria fotbalului românesc. Cum să te bată o echipă care n-a depăşit centrul terenului!? Eu nu fac memoriu. Eu doar l-aş îndruma să se ducă undeva la tratament! Sunt convins că nu se mai ia şpagă azi. M-a sunat şi Porumboiu la pauză şi mi-a zis că aşa ceva nu s-a mai văzut", a spus şi Gigi Becali.

Tehnicianul gazdelor, Marius Şumudică, a admis greşelile de arbitraj, dar a susţinut că Astra, deşi "a avut noroc", a fost superioară campioanei.

"De multe ori Astra a fost echipa dezavantajată, azi s-a întors roata. Există un echilibru în tot. Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat în tribune, steliştii din tribune m-au înjurat. Consider că am fost superior Stelei, le-am spus jucătorilor la pauză că nu au uitat fotbalul, să nu le mai fie frică. Am avut noroc, adversarii şi-au creat multe ocazii, le urez noroc în Europa League. Sper să ne calificăm şi noi şi ei mai departe.

Sunt supărat că nu ni s-a arătat respect după meciul cu West Ham. S-a scris că englezii au venit cu echipa a doua şi nu e corect. Uite că acum am bătut campioana.

Băieţilor le-am cerut să joace fotbal, nu-mi place să joc cu închizători, o fac pe parcursul meciului, dar nu-mi place. Am riscat, am jucat cu Teixeira şi Boldrin, am jucat cu doar patru jucători defensivi. Am riscat ca să-i bat pe Steaua, cu noroc, cu icoana adusă de nevastă-mea, că o uitasem acasă. Icoana asta mi-a dat-o duhovnicul meu, iar Dumnezeu m-a ajutat în momente grele. Eu sunt mai slobod la gură, dar am un Dumnezeu.

Dacă ne calificăm în grupele Europa League, vom mai aduce 4-5 jucători. Noi avem un lot de 17 jucători, cu ăştia ducem greul în atâtea competiţii. L-am pierdut şi pe Teixeira azi, are genunchiul umflat. N-aţi mai zis nimic de faultul lui Papp, nici măcar galben n-a fost.

Rădoi e un antrenor bun, care poate să crească, ştie să vorbească, are speech. Mă bucur nespus că am câştigat în faţa Stelei, îmi place să îi văd trişti. Mă supără, însă, că rapidiştii mei m-au acuzat că le-am dat titlul, după ce am bătut-o pe ASA. Şumudică a demonstrat că are coloană vertebrală, nu o să stea niciodată în poziţia maxi-taxi. Dar pe stelişti nu îi halesc şi n-o să îi halesc niciodată", a declarat Marius Şumudică la finalul partidei.

Fostul mare arbitru, Adrian Porumboiu, deşi uluit de arbitraj, a afirmat că nu este surprins de prestaţia lui Sebastian Colţescu.

"La Colţescu nu mă mai surprinde nimic. Au fost faze foarte simple. La primul gol anulat, Papp sare şi dă gol... Perfect valabil. Toate 3 golurile Stelei au fost valabile. Rar vezi trei erori grave de arbitraj, comise de toţi trei arbitrii. Ar trebui să se lase. Sunt meserii mai uşoare. Ce vină are Vassaras? A arbitrat el? Nici Deaconu nu are. De vină e cine l-a făcut şi pe Deaconu arbitru.

Eu cred că Budescu l-a confundat pe Cojocaru cu Colţescu. Cred că a vrut să îi dea o palmă lui Colţescu să îl trezească: <ţi-ai facut treaba, lasă să jucăm şi noi>", a declarat Adrian Porumboiu la DolceSport, după meci.

Fostul arbitru a rememorat şi partidele în care FC Vaslui era dezavantajată de către arbitrul craiovean, iar omul de afaceri şi-a exprimat siguranţa că Sebastian Colţescu "are mai mulţi sponsori".

"Un arbitraj penibil, marca Colţescu. A fost o manieră tendenţioasă şi periculoasă pentru orice arbitraj.

La faza golul doi al Stelei nu se pune problema de off-side. Hamroun nu avea cum să îl influenţeze pe fundaşul din spate (Găman). Prim planul l-a avut întotdeauna apărătorul, jucătorul Stelei nu a inflenţat faza. La fel şi la golul trei, nici vorbă de off-side.

Cei trei au venit chitiţi la acest meci. Nu pot să găsesc nicio explicaţie. S-a operat cu barda. Nu e problema CCA-ului cu Colţescu, doar a medicilor. Penalty-ul a fost, e o imprudenţă din partea jucătorului Stelei.

Vina lui Vassaras este doar că şi-a luat un colaborator ca Deaconu, care a fost tot un fel de paraşută în arbitraj. Sunt cumetri, nu ştiu exact acum ce sunt cei doi, ceva prin alianţă.

Crimă şi pedeapsă făcea când venea şi arbitra la Vaslui. Îmi venea să sar din tribună şi să mă duc să-l iau la bătaie. Exact ca aseară, venea croit. Costumele se fac din materiale fine. Pentru mine nici nu există ca arbitru. Toţi care au fost preşedinţi la CCA şi l-au ţinut pe Colţescu în corpul de arbitri nu au avut nicio valoare, pentru că ei ştiau ce se întâmplă cu el.

Nu poţi să-l susţii pe Colţescu la câte greşeli a făcut. Am pierdut şi noi campionate din cauza lui. Sigur nu a avut un singur sponsor Colţescu, au fost mai mulţi", a spus Porumboiu pentru ProSport a doua zi după partidă.

Precedentele victorii ale Astrei în faţa Stelei, în Liga I, pe teren propriu, fuseseră reuşite în 2011: 1-0 pe 10 aprilie şi 2-1 pe 21 august.

Programul etapei a VI-a:

Marți, 11 august

Miercuri, 12 august

• ora 17:30 CS U Craiova – FC Viitorul: 1 - 2 (Bogdan Vătăjelu '84-penaltz / Florin Tănase '11-penalty, Adnan Aganovic '42-penalty)

14.Petrolul Ploieşti60424-6 (-2)-2(-2)

Petrolul Ploiești și CFR Cluj au început sezonul cu o penalizare de 6 puncte, din cauza încălcării fair-play-ului financiar.

Ierarhia golgheterilor:

• 4 goluri: Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Florin Cernat (FC Viitorul)
  • 3 goluri: Mihai Roman (Pandurii Târgu Jiu),
  • 2 goluri: Fernando Boldrin (Astra Giurgiu), Bojan Golubovic (CSMS Iași), Florin Tănase (FC Viitorul), Mircea Axente (ASA Târgu Mureş), Filip Jazvic (ASA Târgu Mureş), Sofien Moussa (Petrolul Ploiești), Alex Chipciu (FCSB),   Marius Croitoru (FC Botoşani), Robert Elek (Poli Timișoara)