LIGA EUROPA

Astra Giurgiu-Ol. Lyon: 0-1 / Calificare dramatică a Astrei, în premieră, în grupele Ligii Europa

Astra Giurgiu s-a calificat în premieră în grupele Ligii Europa, chiar dacă a fost învinsă pe teren propriu de Olympique Lyon cu scorul de 1-0 (Jordan Ferri '23), într-un meci în care a fost dominată autoritar de septupla campioană a Franței. În tur, Astra s-a impus cu 2-1.

În grupele Europa League va mai juca și Steaua. Tragerea la sorți va avea loc vineri, al Nyon, de la ora 14:00.

28 August 2014, 21:44 (actualizat 29 August 2014, 01:12) |
Tehnicianul Astrei, Daniel Isăilă

Francezii au atacat din primul până în ultimul minut, au avut și o bară, în minutul 84, însă dârza defensivă a Astrei, ajutată și de contraatacurile rapide purtate de Budescu, Bukari și Enache, a rezistat până la final.

De remarcat că Olympique Lyon a ajuns în primăvara europeană de fiecare dată din sezonul 1997/1998!

Componența echipelor:

• Astra Giurgiu: 1. Silviu Lung jr. - 22. Vassilis Pliatsikas, 5. Syam Ben Youssef, 15. Cristian Oros, 13. Junior Morais - 6. Seidu Yahaya, 91. William Amorim, 14. Vincent Laban (8. Takayuki Seto '85) - 9. Gabriel Enache, 10. Constantin Budescu (căpitan, 26. Laurenţiu Rus '89), 19. Sadat Bukari (16. Elliot Grandin '90+1). Antrenor: Daniel Isăilă. Rezerve neutilizate: 33. Dănuţ Coman - 7. Denis Alibec, Alexandru Ioniţă II, 18. Marian Cristescu
  • Olympique Lyon: 1. Anthony Lopes - 13. Christophe Jallet, 2. Mehdi Zeffane (29. Fares Bahlouli '73), 4. Bakary Kone, 24. Corentin Tolisso - 17. Steed Malbranque (28. Arnold Mvuemba '80), 21. Maxime Gonalons (căpitan), 12. Jordan Ferri - 11. Rachid Ghezzal (26. Gael Danic '65), 10. Alexandre Lacazette, 20. Clinton Njie . Antrenor: Hubert Fournier. Rezerve neutilizate: 30. Mathieu Gorgelin - 14. Mouhamadou Dabo, 37. Romaric Ngouma, 32. Zakarie Labidi

• faulturi comise: 16 - 14

La finalul partidei, tehnicianul Daniel Isăilă s-a declarat mândru de jucătorii săi și a afirmat că își dorește cei mai puternici adversari în grupele competiției:

"Cred că a fost cea mai lungă zi din viața mea, începând de dimineață până la ultimul fluier al arbtirului. Sunt mândru de acești băieți și sunt sigur că putem face lucruri extraordinare. Am luptat, am avut și șansă și neșansă, important e că am gestionat bine, chiar dacă am primit gol.

Important e că ne-am calificat. Am intrat puțin timorați, poate că presiunea a fost foarte mare. După pauză am intrat altfel, am pus probleme în atac și important e că totul s-a terminat cu bine. Tensiunea a fost extraordinară!

Îmi doresc cei mai frumoși adversari, echipele cele mai puternice. Așa capeți experiență, entuziasm și așa mai departe. O să sărbătorim, dar cumpătat, pentru că mai sunt două zile și începe o nouă partidă pentru noi. Bucuria trebuie să fie de scurtă durată, pentru că mereu urmează un nou joc", a declarat tehnicianul giurgiuvenilor pentru Digi Sport.

Astra, aflată a doua oară la rând în această fază a Ligii Europa, a trecut în turul al III-lea de cehii de la Slovan Liberec (3-0 pe teren propriu și 3-2 în deplasare).

Olympique Lyon nu s-a mai întâlnit, în cupele europene, decât cu două echipe românești: cu Rapid, în 1997, în Cupa Intertoto (2-1 în Giulești), și cu Steaua, în grupele Ligii Campionilor: în 2006, francezii s-au impus cu 3-0 în Ghencea și au remizat pe Gerland, scor 1-1, iar în 2008 i-au învins pe actualii campioni ai României în ambele jocuri: 5-3 la București și 2-0 pe teren propriu.

Doar de 4 ori echipele românești au reușit să elimine formații din Franța:

• Dinamo Pitești, pe RC Strasbourg: 0-3 în Franța și 5-1 pe teren propriu (1966/1967)
  • Universitatea Craiova, pe Girondins Bordeaux: 0-1 în deplasare și 2-0 în Bănie (1982/1983)
  • Universitatea Craiova, pe AS Monaco: 2-0 în Principat și 3-0 acasă (1985/1986)
  • Steaua, pe Bastia: 1-0 în Ghencea și 2-3 în Corsica (1997/1998)

În grupele Ligii Europa au fost calificate din oficiu 7 echipe: FC Sevilla (Spania, deținătoarea trofeului), Dinamo Kiev (Ucraina), ACF Fiorentina (Italia), VfL Wolfsburg (Germania), Everton (Anglia), Estoril Praia (Portugalia) și EA Guingamp (Franța).

Rezultatele din manșa a doua a play-off-ului Ligii Europa:

• Lokomotiv Moscova - APOLLON LIMASSOL: 1-4 (Roman Pavliucenko '85) - Nicolae Grigore a fost rezervă la oaspeți
  • Omonia Nicosia - DINAMO MOSCOVA: 1-2 (Mickael Poté '23 / Milan Stepanov '11-autogol, Christopher Samba '90+3) - meci arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de tuşierii Aurel Oniţa şi Miklos Nagy și de arbitrul de rezervă Radu Petrescu. Oaspeții au avut un jucător eliminat, pe mijlocașul William Vainqueur ('73)
  • Neftçi Baku - PARTIZAN BELGRAD: 1-2 (Julius Wobay '58 / Petar Škuletić '24, '90+2) - partida s-a încheiat cu 4 eliminați: 3 de la gazde (Ernest N'For'86, Eric Ramos '90+3 și Cauê '90+4) și unul de la oaspeți (Petar Škuletić '90+4).
  • METALIST HARKOV - Ruch Chorzów: 1-0 (Cleiton Xavier '105+1-penalty) - portarul oaspeților, Krzysztof Kamiński, a fost eliminat în minutul 103
  • FK KRASNODAR - Real Sociedad: 3-0 (Joãozinho '71-penalty, Mauricio Pereyra '88, Ari '90)
  • PAOK SALONIC - Zimbru Chișinău: 4-0 (Fernando Pereyra '11, Stefanos Athanasiadis '45, Robert Mak '79, Maarten Martens '84) - fundașul Răzvan Raț a fost integralist la gazde și a oferit pasa decisivă pentru golul de 2-0. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea atacantului francez Jean Amani ('42).
  • Hajduk Split - DNEPR DNEPROPETROVSK: 0-0
  • Șeriff Tiraspol - HNK RIJEKA: 0-3 (Ligger Malaquias '29-autogol, Andrej Kramarić '44, Moisés '61) - fundașul Andrei Mureșan a fost integralist la gazde
  • FK Rostov - TRABZONSPOR: 0-0 - mijlocașul Alexandru Bourceanu nu a făcut parte din lotul gazdelor
  • Șahtior Soligorsk - PSV EINDHOVEN: 0-2 (Memphis Depay ('89, '90+3)
  • Maccabi Tel Aviv - ASTERAS TRIPOLIS: 3-1 (Barak Badash '27, Eran Zehavi '54-penalty, Rade Prica '75 / DORIN GOIAN '23)
  • Twente Enschede - FK QARABAH: 1-1 (Luc Castaignos '37, Muarem Muarem '51)
  • FC Midtjylland - PANATHINAIKOS ATENA: 1-2 (Sylvester Igboun '73-penalty / Nano '55Viktor Klonaridis '74)
  • FEYENOORD ROTTERDAM - Zoria Lugansk: 4-3 (Mitchell tre Vrede '18, Ruben Schaken '26, Maxym Bily '48-autogol, Elvis Manu '90+2 / Ruslan Malinovski '56, '80, Maxym Billy '71)
  • SPARTA PRAGA - FC Zwolle: 3-1 (Ladislav Krejci '10, Borek Dočkal '44, Jakub Brabec '62 / Stefan Nijland '83-penalty)
  • Rapid Viena - HLESINGIN JALKAPALLOKLUBI: 3-3 (Louis Schaub '10, '13, Dominik Wydra '90+4 / Macoumba Kandji '15, Nikolai Alho '77, Demba Savage '88-penalty)
  • SAINT-ETIENNE - Karabukspor: 1-0 (Kevin Monnet-Paquet '13), 4-3 la penalty-uri
  • Debrecen - YOUNG BOYS BERNA: 0-0 - gazdele au încheiat partida în 9 jucători de câmp, după eliminarea lui Limam Seydi
  • FC ZURICH - Spartak Trnava: 1-1 (Yacine Chikhaoui '48 / Nikolas Špalek '90+2)
  • AC TORINO - NK Split: 1-0 (Omar El Kaddouri '22-penalty)
  • VILLARREAL - FK Lokomotiv Astana: 4-0 (Luciano Vietto '21, '54, Bruno '61-penalty, Matias Leiva '67)
  • TOTTENHAM - AEL Limassol: 3-0 (Harry Kane '45, Paulinho '49, Andros Townsend '66-penalty) - fundașul Vlad Chiricheș, schimbat în minutul 86, a fost coautorul celui de-al doilea gol
  • Nacional Funchal - DINAMO MINSK: 2-3 (Marco Matias '30-penalty, Ali Ghazal '53 / Shikoze Udodji '32, '63, Slobodan Simović '40)
  • Hull City - LOKEREN: 2-1 (Robert Brady '6, '55-penalty / Jordan Remacle '49) - meci arbitrat de o brigadă românească: Ovidiu Hațegan - Octavian Şovre şi Radu Ghinguleac - Sebastian Colțescu. Atacantul gazdelor, Yannick Sagbo, a fost eliminat în minutul 71.
  • INTERNAZIONALE MILANO - Stjarnan: 6-0 (Mateo Kovačić '28, '33, '51, Pablo Osvaldo '47, Mauro Icardi '69, '80)
  • BORUSSIA MOENCHENGLADBACH - FK Sarajevo: 7-0 (André Hahn '20, Granit Xhaka '24, Branimir Hrgota '34, '67, '82, Thorgan Hazard '74-penalty, '90+2)
  • FC BRUGGE - Grasshopper Zürich: 1-0 (Víctor Vázquez '62)
  • LEGIA VARȘOVIA - FK Aktobe: 2-0 (Michal Kucharczyk '26, Ivica Vrdoljak '66-penalty)
  • RIO AVE - Elfsborg: 1-0 (Esmaël Gonçalves '90+2)

Rezultatele partidelor din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa:

• Dnepr - Hajduk Split 2-1 (Nikola Kalinić '50, Evgheni Șakov '88 / Tino Sušić '47)
  • FC Astana (Kazahstan) - Villarreal CF (Spania): 0-3 (Cani '33, Dos Santos '48, Mario Gaspar '84) - fundașul central al gazdelor, Marin Aničić a primit două cartonașe galbene în decurs de 24 de minute și a fost eliminat în minutul 60
  • FC Aktobe (Kazahstan) - Legia Varşovia (Polonia) 0-1 (Duda '48)
  • Dinamo Moscova (Rusia) - AC Omonia Nicosia (Cipru) 2-2 (Samba '33, Büttner '72 / Lobzhanidze '2, Fofana '59) - extrema stângă a gazdelor, Aleksandr Kokorin, a încasat două cartonașe galbene în minutele 43 și 62
  • AEL Limassol (Cipru) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-2 (Sardinero '14 / Soldado '74, Kane '80)
  • HJK Helsinki (Finlanda) - Rapid Viena (Austria) 2-1 (Lod '63, Väyrynen '74 / Schaub '58)
  • FK Qarabah (Azerbaidjan) - FC Twente Enschede (Olanda) 0-0
  • Ruch Chorzów (Polonia) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-0
  • PSV Eindhoven (Olanda) - Şahtior Soligorsk (Belarus) 1-0 (Maher '59) - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”, ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Mihai Artene, respectiv de rezerva Cătălin Popa
  • IF Elfsborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia) 2-1 (Prodell '27, Mobaeck '38 / Marcelo '65)
  • Kardemir Karabükspor (Turcia) - AS Saint-Étienne (Franţa) 1-0 (Kumbela '60)
  • Dinamo Minsk (Belarus) - CD Nacional (Portugalia) 2-0 (Stasevici '44-penalty, Nikolici '55)
  • Apollon Limassol (Cipru) - FC Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-1 (Abraham '80 / Kasaev '39) - oaspeții au încheiat jocul cu 2 eliminați: mijlocașul Jan Tigoev ('76) și fundașul stânga Vitali Denisov ('87)
  • BSC Young Boys Berna (Elveţia) - VSC Debrecen (Ungaria) 3-1 (Nuzzolo '26, Steffen '67, Frey '87 / Sidibé '39)
  • Zoria Lugansk (Ucraina) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-1 (Biliy '27 / Te Vrede '38)
  • PEC Zwolle (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 1-1 (Lukoki '77 / Krejčí '82) - gazdele au ratat un penalty în minutul 21, prin Maikel van der Werff
  • Trabzonspor (Turcia) - FC Rostov (Rusia) 2-0 (Medjani '37, Oscar Cardozo '73)
  • Panathinaikos Atena (Grecia) - FC Midtjylland (Danemarca) 4-1 (Berg '21-penalty, '24, '45, '89 / Lauridsen '13) - fundașul dreapta al gazdelor, Konstantinos Triandafillopulos, a fost eliminat în minutul 81, iar fundașul central al oaspeților, Erik Sviatchenko, a primit cartonaș roșu în minutul 58
  • Zimbru Chişinău (Republica Moldova) - PAOK Salonic (Grecia) 1-0 (Burghiu '80) - Răzvan Raţ a fost integralist la oaspeți, Costin Lazăr nu a fost reținut în lot
  • FC Spartak Trnava (Slovacia) - FC Zürich (Elveţia) 1-3 (Vlasko '14-penalty / Chermiti '4, '45+2, '58)
  • FK Partizan Belgrad (Serbia) - PFK Neftçi Baku (Azerbaidjan) 3-2 (Dênis Silva '29-autogol, Grbić '32, Yunuszadä '69-autogol / Dênis Silva '11, '17)
  • Grasshoppers Zürich (Elveţia) - FC Brugge (Belgia) 1-2 (Lang '8 / Jahić '14-autogol, Víctor Vázquez '15)
  • Asteras Tripolis (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-0 (Mazza '29, Zisopoulos '47) - fundașul central Dorin Goian a fost integralist la învingători
  • RNK Split (Croaţia) - AC Torino (Italia) 0-0
  • OV Lokeren (Belgia) - Hull City (Anglia) 1-0 (Vanaken '58)
  • Real Sociedad (Spania) - FC Krasnodar (Rusia) 1-0 (Xabi Prieto '71)
  • FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - VfL Borussia Mönchengladbach (Germania) 2-3 (Puzigaća '26, Duljević '59 / Hahn '11, Hrgota '41,'73)
  • HNK Rijeka (Croaţia) - Şeriff Tiraspol (Republica Moldova) 1-0 (Leovac '85) - mijlocașul central Andrei Mureșan a fost integralist la oaspeți