Astra Giurgiu, CSMS Iași, Poli Timișoara - primele echipe calificate în "sferturile" Cupei României

Astra Giurgiu, CSMS Iași și ACS Poli Timișoara sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României, în urma victoriilor de marți, în meciurile cu FC Brașov, Concordia Chiajna, respectiv Petrolul Ploiești.

27 Octombrie 2015, 23:31 (actualizat 28 Octombrie 2015, 16:53) |
Cupa României

Astra Giurgiu părea că va avea o misiune ușoară la Brașov, după ce a punctat de trei ori în 18 minute, prin Tembo ('17), Budescu ('28) și Ioniţă ('35), dar gazdele au trimis meciul în prelungiri, grație reușitelor lui Matei ('67), ('90) şi Olteanu ('88). Gruparea de sub Tâmpa a ratat și un penalty prin Matei ('60), jucător eliminat în minutul 100, pentru cumul de cartonașe galbene.

Componența echipelor:

• FC Braşov: Mutu - David ('52 Perju), Hlinca ('77 Istrofor), Puţanu, Letan - Avram ('52 Mareş), Vlad Munteanu, Poverlovici, Olteanu - Ene, Matei. Antrenor: Adrian Szabo
  • Astra Giurgiu: Gavrilaş - Stan, Dandea, Oros, Alves - Ioniţă, Boubacar - Tembo, Budescu ('58 Teixeira) , De Amorim ('58 Gouriye) - Florea ('67 Iulian Roşu). Antrenor: Marius Şumudică.

Astra, eliminată în șaisprezecimi în sezonul trecut de divizionara secundă CS Mioveni, a obținut calificarea în minutul 118, printr-o reușită a lui Dandea ('118).

A doua formație calificată în ”sferturile” Cupei României a fost CSMS Iași, care a trecut de Concordia, la Chiajna, cu scorul de 2-1, prin reușitele lui Bădic ('50) şi Frăsinescu ('70), deși ilfovenii au condus, după golul marcat de Răsdan ('27).

În campionat, cele două echipe s-au impus în deplasare în jocurile directe: în tur, ieșenii au câștigat cu 1-0 (17 iulie), iar în retur s-au impus ilfovenii, tot cu 1-0 (23 octombrie).

A treia echipă calificată în ”sferturile” Cupei României este ACS Poli Timișoara, care a dispus, pe teren propriu, de Petrolul Ploiești, cu 2-1, grație golurilor înscrise de Hernandez ('40-penalty) şi Cânu ('83), respectiv Velasco ('70).

Cele două echipe s-au întâlnit și în ”optimile” Cupei Ligii, când victoria a revenit tot bănățenilor, cu 1-0 (9 septembrie).

• ACS Poli: Smaranda – Belu, Luchin (cpt), Cânu, D. Popescu – Llorente ('65 Artean), O. Popescu – Hernandez, Croitoru ('73 Elek), Curtean – Rufino ('90+2 Melinte). Antrenor: Florin Marin
  • Petrolul: Cobrea – Chiriţă ('85 Rusu), Benga (cpt), Tudose, Faug-Porret – Bucşa, Ropotan – Velasco, Zoubir, Nepomuceno ('85 Milinceanu) – Moussa. Antrenor: Mihai Oancea

• UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii Lignitul Târgu Jiu (stadion Motorul, Arad): 1 - 1, 1-3 după penalty-uri

Au marcat: Marius Curtuiuş ('87) / Cristian Săpunaru ('9). Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

• CS Baloteşti - CFR Cluj (stadion Comunal, Baloteşti): 0 - 1

A marcat: Steve Leo Beleck ('112)

• Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mureş (stadion Comunal, Pojorâta): 1 - 4

Au marcat: Cornel Căinari ('88) / Miroslav Manolov ('2, '72), Gabriel Mureşan ('29), Mircea Axente ('83). Valentin Buhăcianu, de la gazde, a irosit un penalty în minutul 14.

• FC Viitorul II - FC Academica Clinceni (stadion Orăşenesc, Ovidiu): 2 - 1

Au marcat: Răzvan Marin ('47), Robert Grecu ('78) / Benjamin Kuku ('41).

• ACS Berceni - CSMS Iaşi (stadion Comunal, Berceni): 1 - 1, 2-4, după penalty-uri

Au marcat: Leonard Dobre ('6) / Bojan Golubovic ('90+4 - penalty). Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 101, după eliminarea lui Ettien Boafo

• CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara (stadion "Nicolae Dobrin", Piteşti): 0 - 2

Au marcat: Alex Curtean ('6), Fernando Llorente ('26)

• ACS Unirea Brânceni (liga a IV-a) - Astra Giurgiu: 0 - 5 (stadion Comunal - Brânceni)

Au marcat: Iulian Roşu ('1, '87, '89), Gabriel Enache ('44), Denis Alibec ('72).

• CS Unirea Tărlungeni (II) - FC Petrolul Ploieşti: 0 - 6 (stadion Tineretului - Braşov)

Au marcat: Alexandru Benga ('30), Toto Tamuz ('38, '90), Dacian Varga ('47), Nicolae Milinceanu ('78), Valentin Lemnaru ('85).

• AS FC Ripensia Timişoara (liga a IV-a) - FC Viitorul Constanţa: 0 - 2 (stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara)

Au marcat: Constantin Mişelăricu ('13), Florin Tănase ('90-penalty)

• CS Mioveni (liga a II-a) - FC Botoşani: 1 - 2 (stadion Orăşenesc - Mioveni)

Au marcat: Alin Popa (70), respectiv Dan Roman (36), Gonzalo Cabrera (80).

• SC Bacău (liga a II-a) - CS Universitatea Craiova: 1 - 1, 5 - 3, la loviturile de departajare (stadion Letea - Bacău)

Au marcat: Andrei Pavel ('3) / Simon Măzărache ('43). Seria loviturilor de departajare a fost începută de gazde: Cătălin Vraciu 1-0 (gol), Bogdan Vătăjelu 1-1 (gol), Cosmin Neagu 2-1 (gol), Andrei Ivan 2-1 (ratare - apără Bogdan Miron), Răzvan Adăscăliţei 3-1 (gol), Apostol Popov 3-2 (gol), Constantin Drugă 4-2 (gol), Alexandru Băluţă 4-3 (gol), Adrian Hurdubei 5-3 (gol).

• ACS Rapid CFR Suceava (liga a II-a) - FC Braşov (liga a II-a): 0 - 2 (stadion Areni - Suceava)

Au marcat: Daniel Ene ('75), Cosmin Letan ('81).

• ACS FCM Baia Mare (liga a II-a) - FC Voluntari: 1 - 0 (stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare)

A marcat: Adrian Codin ('88).

Au marcat: Constantin Necoară ('41), Alexandru Muscă ('86) / Harlem Gnohéré ('62, '73, '75)

Au marcat: Florin Purece ('12), Robert Răducanu ('32), Marian Constantinescu ('63) și Silviu Pană ('85).

A marcat: Aymen Tahar '81