LIGA 1

Astra Giurgiu - CS U Craiova 1-0 / Liderul își consolidează poziția. Daniel Niculae-primul meci, prima pasă de gol

Astra Giurgiu și-a consolidat poziția de lider în Liga I, după succesul de vineri, de pe teren propriu, cu CS U Craiova, scor 1-0, datorat golului marcat de Daniel Florea ('81), după o centrare a lui Daniel Niculae. Acesta din urmă semnase cu Astra cu o zi înainte, din postură de jucător liber de contract.

TVR 1 și TVR HD transmit în direct duminică, 1 noiembrie, de la ora 20:30, unul dintre cele mai interesante jocuri ale etapei a XVI-a, CFR Cluj - Steaua.

30 Octombrie 2015, 23:29 |
Astra Giurgiu - în toamna lui 2015 / FOTO: contul oficial de Facebook al clubului Astra Giurgiu

Daniel Niculae și Daniel Florea au fost introduși imediat după pauză, iar ultimul a punctat pentru a doua oară în acest campionat pentru Astra, după reușita din 23 august, în victoria cu 4-1 contra formației CSMS Iași.

CS U Craiova a fost aproape de egalare în minutele de prelungire, dar portarul George Gavrilaș a intervenit excelent la lovitura liberă de la 20 metri, executată la vinclu de Bogdan Vătăjelu.

Oltenii au încheiat jocul în nouă jucători de câmp, după eliminarea lui Andrei Ivan ('82).

Componența echipelor:

• Astra Giurgiu: Gavrilaş - Pedro Queiros, Găman, Geraldo, Junior Morais - Lovin, Boldrin - Enache (Tembo '75), Teixeira (D. Niculae '46), De Amorim (Florea '46) - Budescu. Antrenor: Marius Şumudică
  • CSU Craiova: Bălgrădean - Achim, Dumitraş, Popov, Vătăjelu - Kay, Mateiu (Curelea '88) - Ivan, Bawab (Madson '79), Bancu - Nuno Rocha (Băluţă '73). Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Cristian Balaj - Ovidiu Artene, Adrian Radu Ghinguleac - George Rădulescu.

1576218-10 (+8)27(+3)
4.Pandurii Târgu Jiu1576219-13 (+6)27(+6)
5.Dinamo
1566317-13 (+4)24(+3)
6.ASA Târgu Mureș1557316-11 (+5)22(-2)
7.CS U Craiova1664618-14 (+4)22(-2)
8.CFR Cluj1565420-15 (+5)17(+2)
9.CSMS Iași1544711-19 (-8)16(-8)
10.ACS Poli Timișoara1535711-20 (-9)14(-10)
11.Concordia Chiajna1534814-22 (-8)13(-8)
12.FC Botoșani1526712-20 (-8)12(-9)
13.FC Voluntari1516810-23 (-13)9(-15)
14.Petrolul Ploiești151778-15 (-7)4(-11)

Petrolul Ploiești și CFR Cluj au început sezonul cu o penalizare de 6 puncte, din cauza încălcării fair-play-ului financiar.

Ierarhia marcatorilor:

• 8 goluri: Ioan Hora (Pandurii Târgu Jiu), Cristian López(CFR Cluj)
  • 6 goluri: Constantin Budescu (Astra Giurgiu)
  • 5 goluri: Denis Alibec (Astra Giurgiu), Florin Cernat (FC Viitorul), Alex Chipciu (Steaua), Harlem Gnohéré (Dinamo)
  • 4 goluri: Nicolae Stanciu (Steaua), Florin Tănase (FC Viitorul),  Mihai Roman (Pandurii Târgu Jiu), Bojan Golubovic (CSMS Iași)
  • 3 goluri: Adnan Aganovic (FC Viitorul), Aurelian Chiţu (FC Viitorul), Marcel Essombé (Dinamo), Dorin Rotariu (Dinam0), Ramiro Costa (ASA Târgu Mureș),  Filip Jazvic (ASA Târgu Mureş), Bogdan Vătăjelu (CS U Craiova), Robert Elek (Poli Timișoara),  Dorin Goga (ACS Poli Timișoara), Bojan Golubovic (CSMS Iași), Attila Hadnagy (FC Botoșani), Andrei Ivan (CS U Craiova), Nuno Rocha (CS U Craiova), Thaer Bawab (CS U Craiova)