LIGA I

Astra Giurgiu a revenit pe locul 2 în Liga I, după 2-0 cu Viitorul Constanţa

Astra Giurgiu a câştigat meciul spectaculos cu Viitorul Constanţa, de pe teren propriu, scor 2-0 (1-0), astfel că a revenit pe locul al doilea al campionatului.

25 Februarie 2013, 19:56 (actualizat 25 Februarie 2013, 23:05) |
Antrenorul Astrei, Valentin Sinescu

Astra Giurgiu a câştigat al şaptelea meci de pe teren propriu în acest sezon, scor 2-0 (1-0), graţie golurilor frumoase reuşite de Constantin Budescu ('28) şi Kehinde Fatai ('71).

În minutul 22, gazdele au punctat prin fundaşul Andrei Mureşan, dar golul a fost anulat, corect, pe motiv de off-side. De asemenea, în minutul 88, Fwayo Tembo a trimis balonul în bara transversală direct din lovitură liberă, de la 20 de metri, lateral stânga.

Unica partidă în care au fost învinşi actualii elevi ai lui Valentin Sinescu a fost cea cu Steaua, scor 3-4, din etapa a doua (28 iulie 2012).

De cealaltă parte, Viitorul a bifat al optulea eşec (al patrulea în deplasare).

Astra Giurgiu: Lung jr. - Enache, Ben Youssef, Mureşan, Morais - Seto, Yahaya - Tembo (Bărboianu '90), Budescu (Măţel '90+2), Distefano - Fatai (Ivanovski '82). Antrenor: Valentin Sinescu.

Viitorul Constanţa: Buzbuchi - Bălaşa, Mladen (Vaştag '61), Bejan, Toşca - Benzar, Larie - Chiţu, Dică (Gavra '72), Cîrstocea - Alibec (Mitriţă '75). Antrenor: Cătălin Anghel.

Clasamentul Ligii I:

1.Steaua
20162247-15 (+32)50(+20)
2.Astra Giurgiu20124442-21 (+21)40(+7)
3.Pandurii Târgu Jiu20115431-25 (+6)38(+11)
4.FC Vaslui20106430-18 (+12)36(+6)
5.Petrolul Ploieşti2097428-17 (+11)34(+7)
6.CFR Cluj2096537-24 (+13)33(+6)
7.Dinamo
2096532-24 (+8)33(+3)
8.Rapid
2085722-22 (0)29(+2)
9.FC Braşov2075827-29 (-2)26(-4)
10.Concordia Chiajna2067719-29 (-10)25(-8)
11.Gaz Metan Mediaş2066822-28 (-6)24(-9)
12.Viitorul Constanţa2049722-27 (-5)21(-9)
13.Oţelul Galaţi2057823-28 (-5)20(-8)
14.Ceahlăul Piatra Neamţ20541123-36 (-13)19(-14)
15.CSMS Iaşi20531218-26 (-8)18(-12)
16.Univ. Cluj20451118-35 (-17)17(-16)
17.FC Severin20271119-31 (-12)13(-17)
18.Gloria Bistriţa20261214-39 (-25)12(-15)

Ierarhia golgheterilor:

• 18 goluri - Raul Rusescu (Steaua)
  • 11 goluri - Marius Niculae (FC Vaslui)
  • 9 goluri - Kehinde Fatai (Astra Giurgiu), Marius Alexe (Dinamo)
  • 8 goluri - Viorel Dinu (Universitatea Cluj)
  • 7 goluri - Adi Rocha (Steaua), Constantin Budescu (Astra Giurgiu), Jeremy Bokila (Petrolul Ploieşti), Mugurel Buga (FC Braşov), Victor Astafei (Oţelul Galaţi)