CUPA ROMÂNIEI

Astra - CFR Cluj: 0-2 / CFR, în a patra finală a Cupei României

CFR Cluj a acces în patra finală din istoria clubului, după ce a dispus de Astra, la Giurgiu, scor 1-0 (1-0), graţie golurilor înscrise de Ioan Hora ('21) şi Diogo Valente ('90). În tur, cele două formaţii remizaseră în Gruia, scor 0-0.

CFR îşi va disputa trofeul cu Petrolul Ploieşti, care a eliminat-o pe Oţelul Galaţi în drumul spre finala din 1 iunie, de pe Arena Naţională.

22 Mai 2013, 22:31 (actualizat 22 Mai 2013, 22:37) |
Fanii CFR-ului au pentru prima dată motiv de bucurie în acest sezon / FOTO: cfr1907.ro

CFR Cluj are şansa să-şi salveze sezonul în finala Cupei României, din 1 iunie, contra Petrolului Ploieşti. Fosta campioană a devenit a treia echipă care s-a impus la Giurgiu în acest sezon, în faţa Astrei, prin reuşitele lui Ioan Hora ('21), aflat la primul gol în Cupă şi la a patra reuşită a sezonului, şi Diogo Valente ('90), aflat tot la primul gol în această competiţie, însă doar la al doilea al sezonului.

Astra: Lung jr. - Măţel, Mureşan, Ben Youssef, Morais - Seto, Yahaya (Florescu '76) - Enache (Distefano '56), Budescu, Tembo (Fatai '63) - Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Sare, Muniru (Sepsi '46) - Deac, Rui Pedro, Hora (Valente '73) - Bjelanovici (Maftei '81). Antrenor: Eugen Trică.

De fiecare dată când CFR Cluj a ajuns în semfinale, echipa a cucerit şi trofeul, în intervalul 2008-2010.

În 2008, CFR s-a calificat în penultimul act al competiţiei, după un 1-0 cu FC Braşov, iar în finală, după ce au eliminat formaţia Dacia Mioveni, scor 3-0. CFR s-a impus în finală în faţa Unirii Urziceni, scor 2-1.

În 2009, CFR s-a impus în "sferturi" în faţa Pandurilor Târgu Jiu, cu scorul de 1-0, iar în semifinale au dispus de FC Vaslui, cu scorul de 2-0. În ultimul act, au reuşit o victorie clară în faţa Politehnicii Timişoara, scor 3-0.

În ediţia 2009/2010, CFR a învins-o pe Universitatea Craiova în sferturile de finală, scor 1-0, şi pe Dinamo în semifinale, 1-1 în "Groapă" şi 2-1 în Gruia. Cea mai dramatică finală a CFR-ului, după ce au învins-o pe FC Vaslui cu 5-4, după executarea loviturilor de departajare.

Astra s-a mai aflat în antecamera finalei Cupei României în sezoanele 2001/2002 şi 2002/2003, după ce a eliminat în "sferturi" Ceahlăul Piatra Neamţ (2-1, printr-un gol de aur), respectiv Politehnica Iaşi (2-1 şi 1-0). Actualii giurgiuveni au fost eliminaţi de Rapid (2-2 pe teren propriu şi 0-0 în deplasare), respectiv de Dinamo (2-1 pe teren propriu, 1-3 în deplasare, după prelungiri).

Ambele echipe care au eliminat-o pe Astra din semifinalele Cupei României au cucerit şi trofeul.