MECI AMICAL

ASA Târgu Mureş - SV Ried 1-1 / Echipa lui Dan Petrescu, egalată la ultima fază

Vicecampioana Ligii I, ASA Târgu Mureş, a remizat în cantonamentul din Austria, 1-1 cu SV Ried, locul 6 în campionatul trecut, câştigat de FC Salzburg. Golul românilor a fost reuşit de Dan Bucșa ('37), în timp ce SV Ried a egalat în ultimul minut al prelungirilor.

În primul meci, elevii lui Dan Petrescu au remizat, 0-0, cu Admira Wacker (locul 9 în Austria, în sezonul trecut), ASA a trecut de vicecampioana Albaniei, KS Kukesi, scor 1-0, apoi a remizat, 1-1, cu SV Grödig, penultima clasată în campionatul austriac, sezonul trecut.

30 Iunie 2015, 22:02 |
ASA Târgu Mureș / FOTO: site-ul oficial al clubului

Echipa folosită de tehnicianul Dan Petrescu, numit în funcţie pe 11 iunie, în jocul de marţi: Viciu ('46 Fejer) - Hanca ('80 Golanski), Ivan Gonzalez, Frăsinescu, Velayos ('82 Varga) - Gorobsov ('86 Maftei), Bucșa ('80 Brandan) - Nicoliță ('82 Candrea), Ruben Jurado ('65 David Torres), Luis Pedro ('65 Romario Kortzorg) - Manolov ('65 Axente).

În ultimul meci de pregătire, ASA va întâlni pe Mlada Boleslav, joi de la ora 17.30, la Bad Wimsbach.

Echipa se va întoarce la Târgu-Mureș în 3 iulie, cu câteva zile înainte de primul meci oficial al noului sezon, Supercupa României, din 8 iulie. Pe 17 iulie, ASA își va afla adversara din turul III preliminar al Europa League, partidele din acest tur fiind programate în 30 iulie și 6 august.