EUROPA LEAGUE

ASA Târgu Mureș - Saint-Etienne 0-3 / Vicecampioana României, demolată cu 3 goluri de generic

Deţinătoarea Supercupei României, ASA Târgu Mureş, a fost învinsă fără drept de apel, pe teren propriu, scor 3-0, de francezii de la AS Saint-Etienne, în prima manșă a turului al III-lea al Ligii Europa, în urma a trei șuturi de la distanță, semnate de Ismael Diomandé ('24) și Romain Hamouma ('75, '83).

Returul este programat joia viitoare.

30 Iulie 2015, 23:00 (actualizat 31 Iulie 2015, 13:05) |
ASA Târgu Mureș / FOTO: site-ul oficial al clubului

Oaspeții, care au surclasat-o pe ASA la toate capitolele, au avut și o bară, prin Romain Hamouma, în minutul 20.

Componența echipelor:

• ASA Târgu Mureș: 33. Eduard Stăncioiu — 8. Pawel Golanski, 5. Florin Bejan, 4. Ivan Gonzalez, 3. Sasa Balic — 25. Nicolas Gorobsov, 6. Gabriel Mureșan (căpitan; 16. Ramiro Costa, '67) — 9. Filip Jazvic, 78. Ousmane N'Doye, 19. Pablo Brandan (21. Luis Pedro, '61) — 20. Mircea Axente (31. Miroslav Manolov, '80). Antrenor: Vasile Miriuță. Rezerve neutilizate: 1. Adrian Viciu — 2. Javier Velayos, 44. Sergiu Hanca, 11. Ruben Jurado
  • AS Saint-Etienne: 16. Stéphane Ruffier — 2. Kévin Théophile-Catherine, 26. Moustapha Bayal Sall, 19. Florentin Pogba, 32. Benoît Assou-Ekotto (20. Jonathan Brison, '61) — 28. Ismaël Diomandé, 24. Loic Perrin (căpitan), 6. Jérémy Clément — 21. Romain Hamouma (22. Kévin Monnet-Paquet, 83), 9. Nolan Roux (11. Yohan Mollo, '74), 7. Max-Alain Gradel. Antrenor: Christophe Galtier. Rezerve neutilizate: 30. Jessy Moulin — 29. François Clerc, 8. Benjamin Corgnet, 35. Cazim Suljic.

Arbitru: Pol van Boekel; arbitri asistenți: Davie Goossens, Charles Schaap; arbitru de rezervă: Richard Liesveld (toți din Olanda)

• faulturi comise: 10 - 17

Aceasta este prima participare în cupele europene pentru vicecampioana României, în timp ce AS Saint-Etienne, recordmena trofeelor în Ligue 1, cu 10 trofee de campioană, a fost finalista Cupei Campionilor Europeni în 1976 (0-1 cu Bayern Munchen), semifinalistă în 1975 și sfert-finalistă în 1977. În Cupa UEFA, a ajuns de două ori în sferturile de finală, în 1980 și 1981.

După meci, tehnicianul Vasile Miriuță a admis superioritatea netă a francezilor, precum și eșecul tacticii cu 5 mijlocași, pentru a bloca linia mediană deosebit de atletică și de creativă a alb-verzilor.

"Ştiam că vom întâlni o echipă foarte bună, eu zic că în primele minute am avut şansa de a marca prin Mircea Axente, dar nu e o scuză. Dacă nu alergi mai mult, nu ai multă agresivitate, nu ai nicio sansă. A fost o pălărie prea mare! E o echipă mai bună, poate un pic cam mare scorul dar o victorie meritată a francezilor.

Nişte şuturi extraordinare, a fost greşeala noastră, mai ales la primul gol că nu am ieşit mai repede să blocăm, exact ca şi la al doilea. Am vrut să întărim mijlocul cu 5 jucători, am vrut să avem o posesie mai bună.

Nu mergem în excursie în retur, important e sa uităm mai repede de acest meci", a spus Vasile Miriuță la DigiSport.

De partea cealaltă, tehnicianul oaspeților, Christophe Galtier, a admis că una din armele exersate pentru acest meci a fost reprezentată de șuturile de la distanță.

"Este un rezultat foarte bun pentru noi. Cred că ceea ce a făcut diferenţa este experienţa pe care noi o avem, jucăm de trei sezoane în aceeaşi formulă. Am fost foarte eficace la şuturile de la distanţă. Cunoaşteam punctele tari şi slabe ale adversarului.

O calificare se joacă în două meciuri. Totul se poate întâmplat în fotbal, suntem cât se poate de conectaţi. Această echipă a voastră are capacitatea de a marca goluri.

Am studiat adversarul şi le-am spus jucătorilor să tragă de la distanţă. ASA are jucători buni, dar nu pot să spun cine, mai e o manşă.

Puşcaş? Este un tânăr jucător interesant. Nu este imposibil să ajungă la Saint-Etienne", a declarat Christophe Galtier la DigiSport.

Rezultatele complete din turul al III-lea preliminar:

• ASA TÂRGU MUREȘ - AS Saint-Etienne: 0 - 3
  • Kukësi (Albania) — Legia Varșovia (Polonia): 1 - 2 - meci întrerupt în minutul 51, după ce fanii gazdelor au aruncat cu diverse obiecte în teren, inclusiv pietre, iar una dintre acestea l-a rănit pe mijlocaşul Legiei, Ondrej Duda.
  • FC Zurich (Elveția) — Dinamo Minsk (Belarus): 0 - 1 - mijlocaşul Sergiu Neacşa a intrat în minutul 75 la oaspeți
  • Kairat Almatî (Kazahstan)  —  Aberdeen (Scoția): 2 - 1
  • MSK Zilina (Slovacia) — Vorksla Poltava (Ucraina): 2 - 0
  • AZ Alkmaar (Olanda) — Istanbul Basakșehir (Turcia): 2 - 0
  • Bordeaux (Franța) — AEK Larnaca (Cipru): 3 - 0 - fundaşul Emil Ducu Ninu a fost integralist la oaspeți şi a primit un cartonaş galben în minutul 73
  • PAOK Salonic (Grecia) — Spartak Trnava (Slovacia): 1 - 0
  • Sampdoria Genova (Italia) — Vojvodina (Serbia): 0 - 4
  • Slovan Liberec (Cehia) — Hapoel Kiryat Shmona (Israel): 2 - 1