CUPA ROMÂNIEI

ASA Târgu Mureș-Ceahlăul Piatra Neamț 4-0 / Elevii lui Cristi Pustai-în "sferturile" Cupei

ASA Târgu Mureș este a treia echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României, după CS Mioveni și Steaua, în urma victoriei zdrobitoare de pe teren propriu, scor 4-0, în fața Ceahlăului Piatra Neamț. Golurile au fost marcate de Nicolas Gorobsov ('45+1), Henrique ('47), Ioan Hora ('53) și Claudiu Bumba ('77).

Sferturile de finală ale Cupei României se vor juca în perioada 2 - 4 decembrie.

29 Octombrie 2014, 18:10 (actualizat 30 Octombrie 2014, 00:30) |
Echipa ASA Târgu Mureș / FOTO: pagina de Facebook a clubului

Gruparea din Târgu Mureș se impusese și în campionat în fața Ceahlăului, cu 4-1, chiar la Târgu Neamț, într-un meci în care au punctat, pentru oaspeți, Ousmane N'Doye ('19, '45), Henrique ('55) și Ioan Hora ('85), respectiv George Cârjan ('24), pentru gazde, antrenate atunci de Marin Barbu.

Componența echipelor:

• FCM Târgu Mureş: Stăncioiu - Velayos, M. Constantin, Balaur, Sepsi (Sălăgeanu '68) - Gorobsov, G. Mureşan - Hora (Amauri '57), Zicu (Voiculeţ '46), Bumba - Henrique. Antrenor: Cristian Pustai
  • Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovici - Dumitraş, Gorea, Marc, Slavickas - Tăbăcărie (Căruţă '78), Onciu - Popadiuc (Ad. Gheorghiu '58), Cârjan, Margină - Mândruşcă (Pavel '68). Antrenor: Florin Marin

Arbitri: Dragoş Istrate - Dragoş Iliescu, Daniel Mitruţi- Dan Dreve.

ASA Târgu Mureș, grupare înființată de Primărie în 2004, a mai jucat în ”optimile” Cupei României și în edițiile 2010/2011 și 2011/2012, dar a fost învinsă de CFR Cluj (scor 2-0), respectiv de Oțelul Galați (scor 2-1). Vechea formație AS Armata Târgu Mureș, deființată în 2005, a ajuns ultima oară în fazele superioare ale Cupei României în ediția 2001/2002 și a fost eliminată de Steaua București, în șaisprezecimi, cu scorul de 2-0, la trei ani după un eșec la limită, în aceeași fază a competiției, în fața lui Dinamo (scor 0-1).

Ultima performață majoră a grupării ASA Târgu Mureș în Cupa României a fost un ”sfert de finală” în ediția 1983/1984, când a fost învinsă de Sportul Studențesc, la Sibiu, cu scorul de 3-1, în data de 20 martie 1984.

În ediția trecută a Cupei României, Ceahlăul Piatra Neamț a fost învinsă de Rapid București, scor 3-1, în șaisprezecimi.

Marți, 23 septembrie

• Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Mediaș: 1 - 0 (Mircea Neagru '103)
  • CS Şoimii Pâncota (Liga a II-a) - CS Pandurii Tg. Jiu 1 - 2, stadion ''Şoimii'' - Pâncota. Au marcat: Flavius Băd ('31) / Nejc Mevlija ('22), Cornel Predescu ('85).
  • CF Brăila (Liga a II-a) - Oţelul Galaţi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Brăila. A marcat: Emil Jula ('56).
  • CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a) - CSMS Iaşi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Râmnicu Vâlcea. A marcat: Alexandru Mugurel Dedu ('2).
  • ASA 2013 Târgu Mureş - CS Concordia Chiajna 4 - 1, stadion ''Trans-Sil'' - Târgu Mureş. Au marcat: Mircea Axente ('27, '66), Amauri ('36), Ousmane N'Doye ('43) / Aleksandăr Dyulgerov ('5)
  • Rapid Bucureşti - AFC Botoşani: 0 -0 după 120 de minute, 5 - 4 la penalty-uri, stadion "Giuleşti-Valentin Stănescu"

Miercuri, 24 septembrie

• Viitorul Axintele - CFR Cluj: 0 - 2 (Férébory Doré '26, '35)
  • Chindia Târgoviște - FC Brașov: 1 - 3 (Dragoș Pătru '62 / Liviu Ganea '31, Diogo '43, Horia Popa '73)
  • SC Bacău - Ceahlăul Piatra Neamț: 1 - 5 (Cornel Căinari '68 /  Andrei Marc '90+4,  Andrei Pavel '91, Doru Popadiuc '99, '103, '111)
  • Unirea Jucu - Petrolul Ploiești: 0 - 3 (Victoraș Astafei '24, '57, Patrick N'Koyi '31)

Joi, 25 septembrie

• CS Caransebeș - CS U Craiova: 1 - 2 (Sabin Lupu '25 / Gheorghe Goșa '20-autogol, Viorel Ferfelea '71)
  • Săgeata Năvodari - Viitorul Constanța: 0 - 3 (Răzvan Marin '32, Dragoș Nedelcu '62, Ionuț Ursu '67-autogol)
  • FC Bihor Oradea - Universitatea Cluj: 1 - 1 (Alexandru Sorian '86 / Krim Boutadjine '57), 4-5 după loviturile de departajare