AS Trenčín-Steaua 0-2 / Prima victorie a lui Mirel Rădoi la Steaua. Joc bun doar în repriza a doua

Deținătoarea titlului, a Cupei României și a Cupei Ligii, Steaua, și-a asigurat, într-o bună măsură, calificarea în turul al III-lea preliminar al Ligii Campionilor, grație victoriei de la Žilina, scor 2-0, în meciul contra campioanei Slovaciei, FK AS Trenčín, prin reușitele lui Nicolae Stanciu ('63) și Jugurtha Hamroun ('70), ultimul transferat de roș-albaștrii în urmă cu 5 zile.

Returul se va disputa pe Arena Națională, pe 22 iulie.

14 Iulie 2015, 23:41 (actualizat 15 Iulie 2015, 19:51) |
Steaua s-a impus cu 2-0 la Zilina, în fața slovacilor de la AS Trencin
 |  GALERIE FOTO

Acesta este al patrulea gol izbutit de Nicolae Stanciu în cupele europene pentru Steaua, cu o execuție splendidă, din flancul stâng, direct din lovitură liberă. Primul a fost reușit într-un meci cu Legia, la Varșovia, în play-off-ul Ligii Campionilor (scor 2-2), sezonul 2013/2014, iar următoarele două în preliminariile Champions League din sezonul trecut, pe teren propriu, în partidele cu Strømsgodset (scor 2-0) și cu FK Aktobe (scor 2-1). În sezonul trecut al Ligii I, fostul fotbalist de la FC Vaslui a punctat de 6 ori și o dată în Cupa României.

Componența echipelor în partida de marți:

• AS Trencin: 24. Igor Semrinec (căpitan) — 17. Peter Cogley, 22. Ramon, 3. Milan Rundic, 15. Kingsley Madu — 10. Rabiu Ibrahim (8. Ryan Koolwijk, '79), 29. Stanislav Lobotka, 21. Matus Bero — 19. David Guba (25. Wesley, '60), 11. Jairo da Silva, 9. Gino Van Kessel. Antrenor: Martin Sevela. Rezerve neutilizate: 30. Adrian Chovan — 2. Lukas Skovajsa, 37. Peter Klescik, 20. Matus Opatovsky, 27. Denis Janco.
  • Steaua: 12. Valentin Cojocaru — 6. Paul Papp, 30. Gabriel Tamaș, 33. Fernando Varela (căpitan), 16. Guilherme — 11. Muniru Sulley, 21. Nicandro Breeveld (23. Aymen Tahar, '81) — 77. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu, 7. Alexandru Chipciu (14. Jugurtha Hamroun, '59) — 15. Grégory Tadé (17. Alexandru Tudorie, '87). Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță — 2. Cornel Râpă, 13. Alin Toșca, 80. Gabriel Iancu

Arbitru: Alejandro Hernandez; arbitri asistenți: Teodoro Sobrino, Cesar Garcia Fernandez; arbitru de rezervă:Ignacio Iglesias Villanueva (toți din Spania).

La meci au asistat și aproximativ 200 de suporteri români. O parte a fanilor Stelei a continuat protestul la adresa relaţiei complicate dintre conducerea FCSB şi CSA Steaua:

• faulturi comise: 18 - 16

După meci, Mirel Rădoi a admis că prima repriză a Stelei a fost una slabăm dar s-a declarat mulţumit de atitudinea din partea a doua, precum şi de jucătorii introduşi pe parcurs.

"În prima repriză nu am jucat ceea ce ne-am propus, am dezamăgit puţin. Ne-a fost teamă şi nu înţeleg de ce, avem o experienţă mai mare decât ei. E bine că ne-am schimbat atitudinea în partea a doua, ne-au ajutat fotbaliştii care au intrat. Au ştiut să speculeze spaţiile şi greşelile adversarilor. Am încercat să dau o consistenţă jocului cu Hamroun. El poate elimina adversari din joc, e rapid.

Sper ca în retur să nu avem probleme, o să ne fie mai greu decât azi, mai ales că nu vom avea suporteri. E normal ca Hamroun şi Nicuşor Stanciu să fie lăudaţi pentru că au marcat, dar toată echipa a muncit şi merită felicitată. Eu nu am avut emoţii pentru debut, am avut emoţii pentru băieţi.

Tade a făcut un joc foarte bun, să nu uităm că în ultimele zile mai mult a călătorit decât s-a antrenat. Important e că întreaga echipă şi-a schimbat atitudinea faţă de joc în partea a doua. Emoţiile nu au trecut, orice se poate întâmpla.

Nu ştiu dacă vor mai veni jucători, dacă nu vor mai veni trebuie să ne descurcăm cu ce avem la dispoziţie. Avem un lot de 25 de jucători şi eu am încredere în fiecare dintre ei", a spus Mirel Rădoi, la Sport.ro.

La rândul său, Nicolae Stanciu şi-a exprimat imensa satisfacţie pentru splendidul gol reuşit, a susţinut că returul nu va fi doar o formalitate şi şi-a exprimat şi speranţa că suporterii vor reveni alături de echipă.

"E o bucurie imensă, e un sentiment aparte să înscrii pentru Steaua! Sunt obişnuit, am reuşit să înscriu şi în campaniile anterioare din Liga Campionilor. Nu am făcut un joc bun în prima repriză, ei ne-au pus probleme. Am arătat o altă faţă după pauză şi am reuşit să ne impunem. E confidenţial ce ne-a zis domnul Rădoi la pauză, cert e că a fost o discuţie mai dură.

Nu putem spune că suntem calificaţi, ne aşteaptă un retur destul de greu. Am văzut valoarea lor în prima repriză, atunci când au avut nişte ocazii destul de mari. Trebuie să începem mult mai bine decât am început azi. Cred că acum cel mai important e să ne refacem, mai ales că vom avea drumuri multe de făcut.

Sperăm că galeria va veni alături de noi. E greu când nu sunt la stadion, la meciul cu Petrolul galeria lor s-a auzit mai tare decât fanii noştri. Îmi doresc să se rezolve şi cu stema, dar şi cu fanii. Numărul 10 pe spate nu apasă greu, e un număr obişnuit, poate jucătorii mult mai celebri ai României au făcut ca acest număr să aibă o însemnătate mai mare", a spus fotbalistul de 22 de ani la Sport.ro

Prima experienţă europeană a slovacilor, în sezonul 2013/2014 al Ligii Europa, a fost stopată de Astra Giurgiu: 1 - 3 pe teren propriu şi 2 - 2 pe Arena Naţională. Înainte de duelul cu Astra, Trencin o eliminase pe IFK Goteborg, duzpă 2-1 pe teren propriu şi 0-0 în deplasare. În sezonul trecut, slovacii au trecut de sârbii de la FK Vojvodina în turul al doilea al Europa League (4-0 acasă şi 3-0 în deplasare), dar au fost eliminaţi apoi de Hull City (0-0 şi 1-2).

În această pauză competițională, FCSB a mai efectuat 6 transferuri, Alcenat (Petrolul), Muniru (CFR Cluj), Al. Tudorie (Oțelul), V. Mihalcea (FC Braşov), Tahar (Gaz Metan) şi Hamroun (Oţelul), iar de la echipă au plecat 8 jucători: Pîrvulescu, Vîlceanu (împrumut FC Voluntari), Prepeliţă (Ludogoreț), Latovlevici (Genclerbirligi), Rusescu (FC Sevilla), Bourceanu (Trabzonspor), Arlauskis (Watford), Tănase (Tianjin Teda).

În cantonamentul din Austria, FCSB a fost învinsă cu 5-4 de SK Austria Klagenfurt, nou-promovată în liga secundă, după care a remizat cu Legia Varşovia, scor 1-1, a dispus cu 2-1 de Rubin Kazan și cu 3-2 de FC Qarabag.