CHAMPIONS LEAGUE

Arsenal-în ”optimile” Ligii, emoții pentru Liverpool, Juventus, șanse teoretice pentru Ludogoreț

Arsenal și-a asigurat accesul în optimile de finală ale Ligii Campionilor pentru a 15-a oară consecutiv, după ce a dispus de Borussia Dortmund, la Londra, cu scorul de 2-0. Doar Real Madrid a reușit o serie mai bună, cu 18 prezențe succesive în această fază a Champions League.

Pe de altă parte, FC Liverpool a remizat la Sofia, cu Ludogoreț Razgrad, scor 2-2, astfel că ambele echipe au șanse teoretice de calificare în faza următoare, iar Juventus Torino, FC Basel, Bayer Leverkusen, AS Monaco și Zenit Sankt Petersburg vor lupta până în ultimul minut al ultimei etape pentru accederea între primele 16 echipe ale Europei.

26 Noiembrie 2014, 23:58 (actualizat 27 Noiembrie 2014, 00:16) |
Champions League

Pe de altă parte, Real Madrid, unica formație cu punctaj maxim în această fază a grupelor, a izbutit a 15-a victorie consecutivă în toate competițiile, pentru a treia oară în istorie, după performanțele similare reușite în sezoanele 1960/1961, cu Miguel Muñoz pe banca tehnică, și 2011/2012, când ”Albii” erau antrenați de Jose Mourinho.

Mario Mandžukić, în schimb, este primul jucător din istoria lui Atletico Madrid care reușește un hat-trick în Champions League, al treilea în acest sezon, după cele izbutite marți seară de Lionel Messi și de Sergio Agüero.

Rezultatele integrale ale meciurilor de miercuri din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor:

GRUPA A

• Atletico Madrid - Olympiakos Pireu: 4 - 0 (Raúl García '9, Mario Mandžukić '38, '62, '65)
  • Malmö FF - Juventus Torino: 0 - 2 (Fernando Llorente '49, Carlos Tévez '88) - fundașul central al gazdelor, Erik Johansson, a fost eliminat în minutul 89, după ce a primit două cartonașe galbene la aceeași fază

GRUPA B

• Ludogoreț Razgrad - FC Liverpool: 2 - 2 (Dani Abalo '3, Georgi Terziev '88 / Rickie Lambert '8, Jordan Henderson '37) - oaspeții au egalat la unu după o neînțelegere dintre portarul Vladislav Stoyanov și fundașul Cosmin Moți, la colțul din stânga al careului de 6 metri
  • FC Basel - Real Madrid: 0 - 1 (Cristiano Ronaldo '35) - este al 71-lea gol marcat de portughezul de 29 de ani în Liga Campionilor. Lionel Messi este cel mai bun marcator al competiției din istorie, cu 73 de reușite