GIMNASTICĂ

ARGINT pentru Laura Jurca, BRONZ pentru Diana Bulimar şi Andrei Muntean la Cupa Mondială de la Doha

România a mai cucerit trei medalii la la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha: Laura Jurca a cucerit medalia de argint la sol, Diana Bulimar a câştigat bronzul la bârnă, iar Andrei Muntean a ocupat locul al treilea la paralele.

Diana Bulimar și Andrei Muntean cuceriseră joi medalia de argint, respectiv de bronz.

27 Martie 2015, 20:33 |
Laura Jurca, prima din stânga, medaliată cu argint la Cupa Mondială de la Doha / FOTO: pagina de Facebook Doha Artistic Gymnastics - Qatar

Laura Jurca s-a clasat a doua la sol, cu 13,800 de puncte, într-un concurs în care s-au impus elveţiancele Giulia Steingruber (14,555) şi Ilaria Kaeslin (13,750).

La rândul său, Diana Bulimar a încheiat pe locul al treilea concursul de la bârnă (14,025), în urma vietnamezei Thi Ha Thanh Phan (14,250) şi a elveţiencei Steingruber (14,125 p). La acest aparat, Laura Jurca a terminat a patra (13,425).

Andrei Muntean, care a evoluat în trei finale la Doha, a ocupat locul al treilea la paralele (15,550), într-o întecere câştigată de azerul Oleg Stepko (15,750), în timp ce pe locul al doilea s-a clasat columbianul Jossimar O. Calvo (15,725). Marius Berbecar a încheiat pe ultimul loc, cu 13,950 p.

Muntean a fost aproape de podium şi la sărituri, unde a ocupat doar locul 4, cu o medie de 14,262 puncte (14,900, respectiv 13,625 p). Victoria a revenit armeanului Artur Davtian, 15,025 p, urmat în clasament de brazilianul Diego Hypolito, 14,662 p, şi de letonul Vitaljis Kardasovs, 14,312 p. Berbecar a ocupat locul 7, cu 13,925 p.

În finala de la bară, Cristina Băţagă a ocupat locul 4, cu 13,875 p, la egalitate cu croatul Marijo Moznik, în timp ce Vlad Cotuna a fost ultimul (locul 8), cu 11,125 p. Argentinianul Nicolas Cordoba a câştigat finala, cu 15,250 p, urmat de niponul Kazuyuki Takeda, 14,900 p, şi de americanul Danell Leyva, 13,975 p.