JUDO

ARGINT pentru judokanul Vlăduţ Simionescu la Grand Prix-ul de la Zagreb

Judokanul Vlăduț Simionescu s-a clasat pe locul al doilea la Grand Prix-ul de la Zagreb, la categoria +100 de kilograme, a doua medalie de argint pentru România la competiția din Croația, după cel câștigat sâmbătă de Andreea Chițu.

03 Mai 2015, 20:57 (actualizat 03 Mai 2015, 21:12) |
Judokanul Vlăduț Simionescu / FOTO: AGERPRES / CRISTIAN NISTOR

În prima rundă, Vlăduț Simionescu a trecut prin ippon de tadjikul Muhamadmurod Abdurahmonov, în sferturi l-a învins greu pe ungurul Barna Bor (diferenţa s-a făcut la punctele de penalizare), iar în semifinale a câştigat prin ippon la rusul Andrei Volkov. Anul trecut, Simionescu terminase pe locul al treilea la Zagreb.

Românul mai are în palmares două medalii de argint la concursuri de tip Masters / Grand Slam / Grand Prix, o medalie de aur și două de bronz la întreceri de tip Cupa Mondială / Open Continental.

Tot la categoria supergrea, la Zagreb, Daniel Natea a fost învins în optimi de Volkov.

La cat. 100 kg, Valentin Radu a fost învins în primul tur de polonezul Jakub Wojcik.

Şi Emanuel Rădulescu a pierdut în primul tur la cat. 90 kg, în faţa americanului Colton Brown.

În limitele cat. 81 kg, Cristian Bodîrlău a trecut în primul meci de croatul Dominik Druzeta, dar apoi a fost învins de austriacul Marko Bubanja. la aceeaşi categorie, Zoltan Farkas a pierdut în faţa moldoveanului Dorin Gotonoagă.