JUDO

ARGINT pentru Corina Căprioriu la Grand Slam-ul de la Tiumen, din Rusia

Judoka română Corina Căprioriu a cucerit medalia de argint la Grand Slam-ul de Tiumen, în Rusia, după ce a pierdut finala categoriei 57 kg  în fața japonezei Tsukasa Yoshida, prin yuko.

18 Iulie 2015, 17:49 (actualizat 18 Iulie 2015, 17:54) |
Corina Căprioriu

Vicecampioana olimpică de la Londra a trecut în optimi de mongoleza Batzul Altai, în sferturi a învins-o pe italianca Giulia Quintavalle, iar în semifinale a dispus de olandeza Sanne Verhagen.

În luna mai, Corina Căprioriu a câștigat medalia de aur la Grand Slam-ul de la Baku și bronzul la Mastersul de la Rabat.

Sportiva de 28 de ani mai are în palmares un bronz la Campionatele Mondiale, un titlu continental și o medalie de bronz la Campionatele Europene, 5 medalii de aur, 3 de argint și 9 de bronz la concursuri de tip Masters / Grand Slam  / Grand Prix, 5 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz la etapele de Cupa Mondială și Continental Open, o medalie de aur și una de bronz în cadrul European Cup, precum și 3 locuri întâi, un argint și un bronz la Campionatele Naționale.

La Tiumen, la categoria 48 kg, Monica Ungureanu a ratat medalia de bronz, fiind întrecută în meciul pentru locurile 3-5 de rusoaica Irina Dolgova, după ce a pierdut în primul tur la rusoaica Irina Rumianţeva, iar apoi a învins-o în recalificări pe chinezoaica Xie Shishi.

Andreea Chiţu s-a clasat pe locul 7 la categoria 52 kg, după o victorie în primul tur în faţa sportivei armene Jana Stankevici şi înfrângeri în faţa portughezei Joana Ramos şi în recalificări la Gili Cohen (Israel).