Argentina-Olanda 0-0, 4-2 la 11 m / Argentina - în a patra finală a CM, a treia contra Germaniei

Argentina a acces în finala CM din Brazilia, după ce a eliminat Olanda la penalty-uri, scor 4-2, la São Paulo, după ce, la capătul a 120 de minute de joc scorul a fost egal, 0-0. ÎNREGISTRAREA INTEGRALĂ A MECIULUI

Programul și rezultatele CM 2014

09 Iulie 2014, 22:09 (actualizat 10 Iulie 2014, 15:31) |
Argentina - Olanda 0-0, 4-2 după executarea penalty-urilor de departajare

Argentina, echipa care a dominat tactic partida, a reușit să marcheze în minutul 75, dar splendida reușită a lui Gonzalo Higuaín, din colțul careului de 6 metri, a fost anulată pentru o poziție de ofsaid, la limită.

Olanda, care a adoptat un joc eminamente defensiv mai ales începând din repriza a doua, nu a șutat pe poartă în primele 90 de minute și a făcut-o singură dată în prelungiri, în minutul 99. De menționat că Arjen Robben a fost blocat formidabil, în minutul 90+1, de Javier Mascherano, la colțul stâng al careului de 6 metri.

În prelungiri, tot sud-americanii au fost mai prezenți în joc, însă ambele formații puteau marca în ultimele 5 minute: Jasper Cillessen a intervenit salvator la execuțiile lui Rodrigo Palacio și Maxi Rodriguez, iar Dirk Kuyt a fost blocat magistral de Martin Demichelis.

La loviturile de departajare, Argentina a transformat toate loviturile, prin Lionel Messi, Ezequiel Garay, Sergio Agüero și Maxi Rodriguez, în timp ce Ron Vlaar, chiar primul executant, și Wesley Sneijder l-au evidențiat pe portarul Sergio Romero. Pentru batavi au punctat totuși Arjen Robben și Dirk Kuyt.

Înaintea meciului, s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului mare atacant Alfredo di Stefano, decedat în 7 iulie, la 88 de ani, iar naționala Argentinei a jucat cu banderole negre pe mâini, în semn de doliu.

Argentina va juca așadar a patra finală de Cupă Mondială, după cele câștigate în 1978 (3-1 cu Olanda, în prelungiri) și în 1986 (3-2 cu Germania). În 1990, sud-americanii au fost învinși de Germania cu 1-0, dintr-un penalty controversat. În afară de performanța din 1990, Argentina mai are în palmares încă o medalie de argint, în 1930 (2-4 cu Uruguay). De fiecare dată când La Albiceleste a ajuns în semifinale, a reuşit şi accesul în finală.

Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 și 2010, nu mai ratase decât o singură dată prezența în finala CM atunci când a ajuns în penultimul act al competiției: în 1998, în fața Braziliei, tot după executarea penalty-urilor de departajare.