Aproape 2 mii de cazuri noi de coronavirus raportate în ultimele 24 de ore. Peste 22.800 de teste efectuate

Un număr de 1.936 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, din peste 22.800 de teste efectuate.

21 Noiembrie 2021, 11:01 (actualizat 21 Noiembrie 2021, 16:12) |
Incidență în scădere
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

Până astăzi, 21 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.762.701 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.040 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.639.344 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.936 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 21 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33252403,97
2.Arad40361925,12
3.Argeș45273883,09
4.Bacău40548381,95
5.Bihor489961044,83
6.Bistrița-Năsăud19115241,67
7.Botoșani22298211,41
8.Brașov65076914,63
9.Brăila22294303,19
10.Buzău23700343,16
11.Caraș-Severin18453272,84
12.Călărași17484141,86
13.Cluj862461014,83
14.Constanța67832603,04
15.Covasna12562332,68
16.Dâmbovița35776563,13
17.Dolj44502431,70
18.Galați43318392,15
19.Giurgiu1923172,01
20.Gorj15015141,68
21.Harghita13734202,29
22.Hunedoara3505464,00
23.Ialomița19159272,98
24.Iași70602712,17
25.Ilfov74386594,06
26.Maramureș30602271,99
27.Mehedinți15560142,04
28.Mureș38659433,85
29.Neamț30581171,82
30.Olt25642122,22
31.Prahova62300543,03
32.Satu Mare20326271,80
33.Sălaj17507242,89
34.Sibiu418671024,26
35.Suceava37489211,17
36.Teleorman24547212,81
37.Timiș855461233,94
38.Tulcea13600182,72
39.Vaslui26482191,59
40.Vâlcea26250222,51
41.Vrancea17541231,76
42.Mun. București2999422583,70
43.Din străinătate**19012
44.Cazuri noi nealocate pe județe

 

 

12092*

-30
TOTAL1.762.7011.936

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 289 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD19
3ARGEŞ6
4BACĂU13
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV13
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ4
14CONSTANŢA19
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ4
18GALAŢI6
19GIURGIU3
20GORJ3
21HARGHITA4
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA2
24IAŞI11
25ILFOV6
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI39
29MUREŞ14
30NEAMŢ3
31OLT5
32PRAHOVA4
33SĂLAJ7
34SATU MARE3
35SIBIU4
36SUCEAVA3
37TELEORMAN9
38TIMIŞ10
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI11
42VRANCEA3
Total289

Până astăzi, 54.959 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.11.2021 (10:00) – 21.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 121 de decese (58 bărbați și 63 femei), din care 16 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre aceștia  a fost infectat în Serbia și a decedat în județul Timiș.

Dintre cele 121 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 33 la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 la categoria de vârstă peste 80 ani.

112 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 16 decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Giurgiu, Neamț, Vaslui, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 105 decese.

Din totalul de 121 pacienți decedați, 113 erau nevaccinați și 8 vaccinați. Cei 8 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 de ani. 7 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.119. Dintre acestea, 1.573 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.573 de pacienți internați la ATI, 154 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 156 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 15 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.623.110 teste RT-PCR și 5.087.750 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.981 de teste RT-PCR (3.978 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.003 la cerere) și 13.827 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.722 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.739 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 59 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.417 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN BILANȚ
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 13°C 14°C
IASI 12°C 11°C
CLUJ 9°C 4°C
CONSTANTA 13°C 16°C
CRAIOVA 12°C 11°C
BRASOV 10°C 13°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
TVR65
ARHIVĂ ȘTIRI