EURO 2012

Anglia şi complexul loviturilor de departajare: Doar un succes la turneele finale

Naţionala de fotbal a Angliei şi-a jucat de şapte ori soarta la loviturile de departajare, la Campionatele Europene şi Mondiale, însă fotbaliştii britanici au izbutit o singură dată să se califice mai departe, la Euro 1996, în dauna Spaniei.

25 Iunie 2012, 21:24 (actualizat 26 Iunie 2012, 00:09) |
Englezii, învinşi a cincea oară consecutiv la penalty-uri

Reprezentativa de fotbal a Angliei a ratat duminică, a cincea oară la rând şi a şasea oară în istorie, şansa de a se califica la penalty-uri în fazele superioare ale turneelor finale, după ce a fost învinsă de Italia, scor 4-2.

"Măreţul Albion" nu a reuşit decât o singură dată să iasă victorios de la "loteria penalty-urilor": la Campionatul European din 1996, desfăşurat chiar în Insulă. Atunci, în 22 iunie, elevii lui Terry Venables au dispus de Spania cu scorul de 4-2, după loviturile de departajare, în sferturile de finală, pe Wembley, în faţa a peste 75.000 de spectatori. După 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0.

Alan Shearer, David Platt, Stuart Pearce şi Paul Gascoigne au marcat pentru Anglia, în timp ce ibericii au punctat doar prin Guillermo Amor şi Alberto Belsue. Primul şi ultimul penalty au fost ratate de Fernando Hierro, respectiv Miguel Angel Nadal.

Episodul Germania. Cu repetiţie

Patru zile mai târziu însă, Germania le-a eliminat pe gazde de la Euro 1996, tot la loviturile de departajare, scor 5-4, după ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul era egal, 1-1 (Alan Shearer '3 / Stefan Kuntz '16). La 11 metri, germanii au fructificat toate cele cinci lovituri (Hassler, Struntz, Reuter, Ziege, Kuntz şi Moller), iar britanicii doar patru (Alan Shearer, David Platt, Stuart Pearce, Paul Gascoigne, Teddy Sheringham), portarul Andreas Kopke apărând execuţia modestă a ultimului executant, Gareth Southgate.

Germania a fost, de altfel, prima formaţie care a eliminat Anglia la penalty-uri, la un turneu final. La Campionatul Mondial din 1990, cele două formaţii se aflau la egalitate, 1-1, după 120 de minute de joc (Brehme '60 / Lineker '80). Loviturile de departajare s-au încheiat cu scorul de 4-3 pentru Germania de Vest, după ce Stuart Pearce şi Chris Waddle au ratat ultimele două lovituri de 11 metri. Până atunci, înscriseseră Brehme, Matthaus, Riedle şi Thon, respectiv Lineker, Beardsley şi Platt.

Episodul Portugalia. De asemenea

În 2004, în sferturile de finală ale Campionatului European, Anglia şi ţara gazdă, Portugalia, au încheiat 1-1 după 90 de minute de joc (Owen '3 / Postiga '83) şi 2-2 după alte 30 de minute de prelungire (Lampard '115 / Rui Costa '110).

La loviturile de departajare, Beckham şi Vassell au ratat primul, respectiv ultimul penalty, în timp ce, de la lusitani, doar Rui Costa nu a izbutit să înscrie. Portugalia s-a calificat în semifinale cu scorul de 6-5, graţie execuţiilor reuşite ale lui Deco, Simao, Cristiano Ronaldo, Maniche, Postiga şi Ricardo, în timp ce, pentru britanici, au înscris doar Owen, Lampard, Terry, Hargreaves şi Cole.

Doi ani mai târziu, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Germania, tot Portugalia a eliminat Anglia după penalty-uri, cu scorul de 3-1. Pe parcursul a 120 de minute de joc, nicio echipă nu marcase, iar, de la 11 metri, pentru britanici nu a punctat decât Hargreaves, în timp ce Lampard, Gerrard şi Carragher au ratat. De partea cealaltă, lusitanii au înscris prin Simao, Postiga şi Cristiano Ronaldo, iar Viana şi Petit au ratat.