Andy Murray, noul număr 2 ATP, după ce a triumfat la Miami în faţa lui David Ferrer

Andy Murray va urca, de luni, pe locul al doilea în ierarhia mondială a tenisului, după ce a câştigat pentru a doua oară în carieră Mastersul de la Miami, scor 2-6, 6-4, 7-6(1), în faţa ibericului David Ferrer.

Competiţia feminină a fost câştigată de Serena Williams.

31 Martie 2013, 21:37 (actualizat 31 Martie 2013, 21:42) |
Andy Murray

Scoţianul Andy Murray şi-a trecut în palmares al 26-lea titlu ATP, după ce a câştigat Mastersul de la Miami în faţa spaniolului David Ferrer, scor 2-6, 6-4, 7-6(1).

Spectaculosul meci, care a durat două ore şi 46 de minute, a fost marcat de numeroasele greşeli neforţate (45 făcute de învingător, 50, de finalist) şi de numărul mare de break-uri reuşite de cei doi jucători: în primul set, Murray a câştigat trei game-uri pe serviciul adversarului şi şi-a pierdut serva o singură dată, în setul al doilea, spaniolul de 31 de ani a mai pierdut două game-uri când a avut ori serviciul şi nu a reuşit decât un singur break, iar în ultimul set, cei doi tenismeni şi-au pierdut de câte patru ori serviciul.

Andy Murray a fost premiat cu 1.000 de puncte ATP şi cu un cec de 719.160 de dolari, iar David Ferrer a plecat acasă cu 600 de puncte şi cu 350.970 de dolari.

Scoţianul de 25 de ani se mai impusese la Miami şi în 2009 (6-2, 7-5 contra lui Novak Djokovic), iar anul trecut a pierdut trofeul în favoarea sârbului de pe primul loc în clasamentul ATP (1-6, 6-7).

În urma acestui rezultat, Andy Murray va reveni pe locul al doilea în lume, după cele trei săptămâni din luna august a anului 2009. La rândul său, David Ferrer îl va devansa pe Rafael Nadal şi va trece pe poziţia a patra ATP.

Aceasta a fost cea de-a şaptea victorie din 12 meciuri, a lui Murray contra ibericului care are 20 de titluri ATP în palmares, şi a doua într-o finală, după victoria din ultimul act de la Masterul 1.000 de la Shanghai, în 2011 (7-5, 6-4). În 2012, ibericul de 26 de ani l-a eliminat pe britanic din "sferturile" turneului de la Roland Garros, dar Murray şi-a luat revanşa la Wimbledon, tot în sferturile de finală.

Recordmenul turneului de la Key Biscayne este americanul Andre Agassi, cu şase trofee (1990, 1995, 1996, 2001, 2002, 2003).