Andreea Munteanu, Diana Bulimar și Laura Jurca - calificate în 4 finale la Capionatele Europenele

Diana Bulimar şi Laura Jurca s-au calificat în finala de la individual compus, în timp ce Andreea Munteanu a acces în ultimul act al competițiilor de bârnă şi sol, în cadrul calificărilor de la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier, din Franţa.

15 Aprilie 2015, 23:58 (actualizat 17 Aprilie 2015, 16:25) |
4 finale pentru România

Astfel, Diana Bulimar a ocupat locul 14 în calificări, cu un total de 54,198 puncte (13,766 la sărituri, 13,666 la paralele, 13,700 la bârnă, 13,066 la sol), în timp ce Laura Jurca a ocupat poziția a 16-a, cu 53,332 puncte (14,400 la sărituri, 12,800 la paralele, 12,466 la bârnă, 13,666 la sol).

La rândul său, Andreea Munteanu a avut a patra notă la bârnă (14,233), devansată de Harenkova (15,033), britanica Rebecca Downie (14,366) şi de germanca Schaefer (14,333). Andreea Iridon a obținut a noua notă (14,100), astfel că este prima rezervă în finală. Bulimar s-a clasat doar a 14-a (13,700), iar Jurca pe 39 (12,466).

La sol, Andreea Munteanu s-a calificat în finală de pe ultimul loc, cu a opta notă (13,800), la fel ca şi olandeza Thorsdottir - prima rezervă. Jurca este a 11-a (13,666) şi va fi a treia rezervă. Bulimar s-a clasat doar a 23-a (13,066).

La paralele, Bulimar a avut a 12-a notă (13,666) şi este a treia rezervă, Jurca a ocupat locul 29 (12,800), iar Andreea Iridon 44 (12,166).

Finala la individual compus va avea loc vineri, iar finalele pe aparate sunt programate sâmbătă şi duminică.