Andreea Mitu - victorie de senzație în fața locului 12 WTA, Karolina Pliskova, la Roland Garros

Jucătoarea de pe locul 100 WTA, Andreea Mitu, a reușit joi un triumf de senzație, la Roland Garros, în fața locului 12 mondial, Karolína Plíšková, din Cehia, scor 2-6, 7-6(5), 6-4, la capătul unui meci splendid, de două ore și 21 de minute.

Bucureșteanca de 23 de ani, care se va duela cu fostul număr 4 mondial, italianca de 34 de ani Francesca Schiavone (locul 92 în lume), și-a asigurat 130 de puncte WTA și 85.000 de euro.

28 Mai 2015, 16:53 (actualizat 28 Mai 2015, 17:16) |
Andreea Mitu / FOTO: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
Andreea Mitu
Statistica partidei Karolina Pliskova - Andreea Mitu, de la Roland Garros, din 2015

Românca a pierdut fără drept de apel primul set, după ce nu emis pretenții pe serviciul adversarei și și-a câștigat propria servă doar de două ori: în game-ul inaugural și la scorul de 1-5 (game alb).

În setul al doilea, partida a fost mult echilibrată, mai ales că break-ul izbutit de cehoaică, la scorul de 3-3, a fost anulat imediat de o performanță similară a româncei. De remarcat însă că Andreea Mitu a ratat trei mingi de set la scorul de 5-4, după ce a condus cu 40-0 pe serviciul Pliskovei. În tie-break, jocul a fost echilibrat până la scorul de 4-4 (ambele jucătoare izbutiseră câte 3 mini-break-uri), moment în care românca a câștigat un punct pe serviciul adversarei și a reușit să fructifice acest avantaj cu a doua minge de set ivită.

Setul decisiv a fost deosebit de palpitant: Andreea Mitu a început un break, a salvat două mingi de re-break și a dus scorul la 2-0, însă a pierdut următoarele două game-uri. Românca a dat însă dovadă de tenacitate și maturitate în joc, astfel că a izbutit să câștige următoarele 3 game-uri, grație a două break-uri spectaculoase. A 12-a jucătoare a lumii a încercat însă cu disperare să revină însă în joc: a a câștigat două game-uri la rând, după ce a salvat trei mingi de meci, însă a fost îngenuncheată la final de o jucătoare uimitor de inspirată și de rezistentă din punct de vedere fizic.

Statistica meciului contra Karolínei Plíšková:

(w500) Statistica

Andreea Mitu, aflată la primul duel atât cu cehoaica de 23 de ani, cât și cu Francesca Schiavone, câștigătoarea Openului Franței în 2010, a mai participat la Roland Garros de două ori, în 2013 şi 2014. În urmă cu doi ani, eleva lui Adrian Marcu a fost eliminată în turul secund al calificărilor, iar anul trecut, în prima rundă a calificărilor.

Românca nu mai ajunsese decât o singură dată pe tabloul principal al unui Grand Slam, la Wimbledon, în 2014, când a fost eliminată în prima rundă de redutabila poloneză Agnieszka Radwanska.

În acest an, bucureșteanca a cucerit un titlu ITF (la Campinas, în Brazilia), după ce fusese finalistă la challengerul de la Sao Paolo. În competițiile WTA, a ajuns până în ”sferturi” la Charleston (învinsă de Madison Keys) și a trecut de calificări la turneele de la Madrid și Nurnberg, pentru a fi eliminată în prima rundă, de Varvara Lepchenko, 7-6(3), 6-4, respectiv de Tereza Smitkova, cu 6-1, 3-6, 6-3.

Nu în ultimul rând, Andreea Mitu a avut un aport substanțial la calificarea României în play-off-ul FedCup, după ce a dispus de Eugenie Bouchard la Montreal, cu 4-6, 6-4, 6-1, la capătul unei evoluții formidabile, după un joc de două ore fără două minute.

În turul al III-lea de la Openul Franței nu va mai juca decât o singură româncă, Irina-Camelia Begu, în timp ce Monica Niculescu, Simona Halep și Alexandra Dulgheru au fost eliminate.