Ana Bogdan a câştigat turneul BCR Iaşi Open

Ana Bogdan câștigătoare BCR Iași Open / foto Facebook BCR Iasi Open
7 august 2022, 16:14

Ana Bogdan (29 ani, 75 WTA) a obţinut astfel cel mai important titlu din carieră, după se în 2019 se impunea la Dubai (turneu ITF de 100.000 de dolari).

Ana Bogdan, a treia favorită, a reuşit victoria după două ore şi 20 de minute, aceasta fiind a doua sa finală în tot atâtea săptămâni, românca jucând duminica trecută finala turneului WTA 250 de la Varşovia.

Ana Bogdan, care nu pierduse niciun set la Iaşi până în finală, a trecut cu bine peste un început de meci cu trei breakuri consecutive şi s-a desprins la 4-1. Udvardy (23 ani, 93 WTA), a doua favorită a turneului, a mai reuşit un break (4-2), dar românca a încheiat setul cu 6-2.

În actul secund, Udvardy a început mai bine şi a condus cu 3-0, Ana s-a apropiat la 2-3, apoi la 3-4, însă unguroaica şi-a adjudecat setul cu 6-3.

Debutul setului decisiv a fost echilibrat, dar Ana a reuşit un break la 2-1 şi apoi a fost de neoprit, impunându-se cu 6-1.

Ana Bogdan a câştigat astfel toate cele patru dueluri cu Udvardy. În cele trei meciuri anterioare cu Udvardy, a învins cu 6-1, 7-5 în 2017 în primul tur la Budapesta, în august anul trecut s-a impus în primul tur la Winners Open (Cluj-Napoca), scor 6-2, 6-4, şi luna trecută, în primul tur la Budapesta, a câştigat cu 6-2, 5-7, 6-0.

Ana Bogdan a primit un cec de 15.000 de dolari şi 160 de puncte WTA, iar Panna Udvardy s-a ales cu 8.000 de dolari şi 95 de puncte WTA.

Udvardy are şansa de a câştiga un titlu la Iaşi, ea urmând să joace şi în finala de dublu, alături de conaţionala Reka-Luca Jani, contra perechii româno-ruse Andreea Amalia Roşca/Daria Astahova.