AMICAL. România – Finlanda 2-0. Bogdan Lobonţ a jucat ultimul meci pentru echipa naţională

România a învins Finlanda cu 2-0 la Ploieşti. Jucătorii CFR-ului, Manea şi Deac au făcut diferenţa şi au marcat. Amicalul cu Finlanda a fost unul special pentru Bogdan Lobonţ. El şi-a încheiat cariera de fotbalist şi a jucat ultimele minute sub tricolor.

06 Iunie 2018, 10:24 (actualizat 06 Iunie 2018, 10:27) |
Meci special pentru Lobonț

România a întâlnit marţi seară, la Ploieşti, echipa Finlandei, în ultimul amical dinaintea debutului în Liga Naţiunilor.

După o perioadă de tatonare, tricolorii au crescut ritmul, Budescu a încercat să-l surprindă pe Hradecky cu un şut de la mare distanţă. Portarul oaspeţilor l-a blocat pe Mitriţă în minutul 35, a mai respins o dată şutul craioveanului, două minute mai târziu, dar nu a mai putut face nimic la reluarea tînărului Manea, care a deschis scorul cu primul său gol la naţională. A fost 1-0 la pauză.

Deac a dublat avantajul după o oră de joc, finalizând o combinaţie la care au mai participat Mitriţă, Băluţă şi Manea.

După execuţia lui Bancu din minutul 83 - şut frumos de la distanţă care a şters bara transversală - ultimele minute i-au aparţinut lui Lobonţ, care, la 40 de ani, l-a înlocuit pe Tătăruşanu, preluând şi banderola de căpitan în ultimul său meci la naţională, încheiat România - Finlanda 2-0.

“M-am simţit extraordinar, am dus-o până la capăt. Mi-au dat lacrimile, am fost emoţionat. Este un moment minunat pentru mine, pentru toţi cei care au fost alături de mine, prieteni, familie, colegi”Bogdan Lobonţ

Meciul de retragere a fost unul special pentru Lobonţ.Înaintea fluierului de start, portarul naţionalei a privit mesajele video trimise de foştii săi colegi, Chivu, Totti sau De Rossi. Startul meciului l-a găsit pe bancă admirând mesajul suporterilor pe o pânză imensă: "21 de ani pentru tricolor! Mulțumim, Bogdan Lobonț, îngerul păzitor!" Contra i-a oferit ultimele minute la naţională şi l-a introdus în locul lui Tătăruşanu. La 40 de ani, "Pisica" a purtat banderola de căpitan la ultimul meci.

Lobonţ a avut invitaţi speciali la meci. Nu au lipsit oficialii lui AS Roma şi nici Jose Mourinho.